Światowa legenda muzyki w Odessie
3 grudnia odeska publiczność miała okazję spotkać się Krzysztofem Pendereckim i jego muzyką. W Filharmonii Odeskiej miała miejsce ukraińska premiera VII Symfonii „Siedem bram Jerozolimy” w wykonaniu Narodowej Odeskiej Orkiestry Filharmonicznej pod dyrekcją Hobarta Earle’a. Utwór na pięciu solistów, recytatora, trzy chóry i orkiestrę powstał na zamówienie władz Jerozolimy w 1996 roku z okazji jubileuszu trzech tysiącleci jej istnienia. Specjalnie na potrzeby symfonii Penderecki skonstruował instrument zbudowany z długich rur. Dźwięk tubafonów (tak się nazywa), potężna obsada wokalno-instrumentalna i monumentalizm dzieła sprawiły ogromne wrażenie na widzach, którzy nagrodzili wielkimi brawami kompozytora i wykonawców.
Koncertowi towarzyszył szereg spotkań, m.in. na Narodowej Akademii Muzycznej, gdzie Mistrz odebrał tytuł profesora honorowego, opowiadał o swojej muzyce, o tym, jak powstawała, o planach na przyszłość i o tysiącach drzew, które posadził. W spotkaniu tym uczestniczyli przedstawiciele Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza. Polacy podziękowali swemu Rodakowi za ogromny talent oraz Hobartowi Earle’owi za wielki wysiłek, by tak wielkie wydarzenie kulturalne promujące Polskę odbyło się w Odessie. Towarzyszącej mężowi Elżbiecie Pendereckiej podarowali książkę Agnieszki Cichockiej „Odessa – inspiracją Polaków”.
Przed wylotem do Polski na ręce konsula RP w Odessie Andrzeja Szmidtke został przekazany cudowny prezent dla odeskiej polonii – zdjęcie z autografem wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, które zajęło honorowe miejsce w siedzibie odeskiego oddziału ZPU.
Koncert został zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, Narodową Orkiestrę Filharmonii w Odessie przy wsparciu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie. Gościnnie wystąpił także Chór Dumka z Kijowa oraz soliści z Polski.
Zdjęcia: Aleksander Woropajew