Wielcy Polacy dla Polski i świata realizacja projektu dla uczniów Związku Polaków „Orzeł Biały” we Lwowie

 

Wiek pary i pieniądza – czyli następna odsłona  projektu “Wielcy Polacy dla Polski i Świata. Wystawa i ekonomiczna gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży na Ukrainie”.

Przewrót przemysłowy XIX wieku zmienił kardynalnie wygląd świata. Wielkie świątynie, pałace i rezydencje, bardziej skromne dwory szlacheckie, niewielkie osady rzemieślników zmieniły się w piękne, a jednak pomniki epoki feudalnej, która na zawsze odeszła w przeszłość. Nosicielami nowoczesności stały się duże miasta przemysłowe z ich fabrykami i zakładami produkcyjnymi, dworcami kolejowymi i kamienicami, budynkami dochodowymi i domkami biednych pracowników, bibliotekami i muzeami, salonami i teatrami.

Właśnie tak wyglądała ówczesna Warszawa i Łódź, miasta o których rozmawialiśmy z dziećmi i młodzieżą we Lwowie.

Pod Lwowem urodził się Jan Szczepanik i właśnie jego biografia i oczywiście wynalazki tak zafascynowały uczestników gry ekonomicznej ze Związku Polaków „Orzeł Biały”. Słynny wynalazca skonstruował maszynę do mechanicznego tkania gobelinów według określonego wzoru. Opatentował urządzenie, które było prekursorem telewizora kolorowego. W Wiedniu poznał Marka Twaina, który nazwał go „galicyjskim Edisonem” i nawet poświecił kilka artykułów w prasie amerykańskiej. Najszybciej więc zostały wykupione akcje Fabryki Foto-Włókienniczej Jana Szczepanika. Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele również zaangażowali się w grę. Spotkanie odbywało się w przyjemnej i wesołej atmosferze.

Projekt “Wielcy Polacy dla Polski i Świata. Wystawa i ekonomiczna gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży na Ukrainie”

jest realizowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonia i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.