PATRIOTYCZNY TYDZIEŃ W SZKOLE POLSKIEJ W KOWLU Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA NIEPODLEGŁOSCI
Tydzień od 09.11 do 13.11. w Szkole Polskiej przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kowlu od przebiegał pod znakiem Narodowego Dnia Niepodległości. Na lekcjach uczniowie uczyli się o najważniejszych wydarzeniach prowadzących do odzyskania niepodległości Polski w roku 1918. Rozwiązywali krzyżówki, oglądali filmy i prezentacje o wybitnych postaciach z historii Polski.
We wtorek uczniowie uczyli się o historii hymnu i odśpiewali go w ramach akcji # SzkołaDoHymnu i tym samym ponownie dołączyli do społeczności polskich szkół na całym świecie.
W piątek, 13 listopada, zostały wręczone nagrody i dyplomy dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie na najładniejszy rysunek i recytację wierszy patriotycznych. W kategorii – rysunki dorośli I i II miejsce zdobyła uczennica V grupy V Tamara Kylyba. III miejsca zdobyła absolwentka naszej szkoły i wieloletnia animatorka kultury w naszym środowisku Natalia Balecka. W kategorii rysunki – dzieci i młodzież I miejsce zajęła Bogdana Żukowska, II – Anna Rabczuk, III – Krysyna Żukowska. W kategorii recytacja wierszy patriotycznych zwyciężyła Natalia Balecka, II miejsca zajęła Sofia Hlyniuk i III miejsce Natalia Żyrycka.
Cieszyliśmy się też, że pamiętają o nas absolwenci szkoły i zaglądają czasem do nas. W piątek odwiedziły nas: Jana Wiśniewska i Julia Sech.
Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy dyplomy i słodkie upominki. W Jury w tym roku zasiedli: Gabriela Woźniak – Kowalik (ORPEG – Łuck), Marianna Seroka (ORPEG – Tarnopol), Henryka Moczała (ORPEG- Szarogród), Anatol Herka (Prezes TKP w Kowlu), Wiesław Pisarski (ORPEG- Kowel)
Patriotyczny Tydzień odbył się w ramach projektu „Biało – czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie” realizowanego przez Fundację „Wolność i Demokracja”. Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Wiesław Pisarski –
Nauczyciel języka polskiego skierowany przez ORPEG do pracy dydaktycznej do Kowla