Czy poznałeś polski Kijów?
8 października grupa z Kijowa zorganizowała grę terenową „KyivQuest.pl”, która odbyła się pod hasłem „Poznaj polski Kijów!”.
Wydarzenie było realizacją miniprojektu, który grupa opracowała podczas warsztatów liderskich odbywających się w Polsce w ramach projektu „Szkoła lidera polonijnego. Ja – Lider”, zorganizowanych przez Fundację Wolność i Demokracja. W grze wzięło udział 25 osób w wieku od 14 do 50 lat oraz trzech wolontariuszy.
Podczas gry uczestnicy obejrzeli siedem najpiękniejszych zabytków Kijowa, których architektami byli Polacy: kościół katedralny pw. św. Aleksandra (вул. Костьольна, 17), Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych (вул. Грушевського, 6), Dom z Chimerami (вул. Банкова, 10), pomnik Władysława Horodeckiego (pasaż koło Chreszczatyku), Rynek Besarabski, budynek na ulicy Bohdana Chmielnickiego 32 i kienesę karaimską (вул. Ярославів Вал, 7). Biorący udział w grze wysłuchali krótkich informacji na temat wspomnianych obiektów, oczywiście w języku polskim.
Projekt promowano na stronach internetowych, w polskich szkołach, wśród członków organizacji polskich, m.in. Związku Polaków Ukrainy i Związku Polaków Borodianki.
Na zakończenie każdy otrzymał upominek. Na wszystkich czekał poczęstunek, podczas którego uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami. Projekt został wsparty finansowo przez Związek Polaków Lewobrzeża, którego przedstawicielem był jeden z organizatorów – Artem.
Wszyscy otrzymali dyplom uczestnictwa, a na chętnych czekały warsztaty z wycinania hołubców.
Projekt „Szkoła lidera polonijnego. Ja – Lider” współfinansowany jest w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.