A jednak pobiegli ku pamięci żołnierzy

W imprezie upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych wzięli udział uczniowie polskiej szkółki sobotnio-niedzielnej działającej przy Polskim Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym im. J. Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim.

Mimo że Ukraina oficjalnie nie wzięła udziału w tegorocznym biegu „Tropem Wilczym” – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to jednak poszczególne organizacje polskie uczciły pamięć bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego walczących o wolny kraj z sowieckim okupantem. Niektóre z nich, takie jak Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. J. Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim, postanowiły kontynuować zapoczątkowaną w zeszłym roku tradycję i przeprowadzić bieg, choć w znacznie mniejszym zakresie.
W mroźny zimowy dzień uczniowie szkółki sobotnio-niedzielnej działającej przy Polskim Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym oraz członkowie tej organizacji pobiegli pod polską flagą na stadionie Awangard dystans prawie 2 kilometrów.
− Oczywiście, zrobiliśmy to we własny sposób, tak jak umieliśmy – opowiada prezes Stowarzyszenia Wiktoria Szewczenko. − Ale najważniejsze jest to, że same dzieci chciały wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Byłam zaskoczona, ponieważ w zimny dzień weekendowy zrezygnowali z możliwości dłuższego spania! Dziękuję moim kochanym uczniom za to, że rosną na patriotów.
Po biegu wszyscy odśpiewali hymn narodowy po czym wyruszyli do kawiarni Fan Kava, gdzie obejrzeli kilka ciekawych filmów o Żołnierzach Wyklętych.

Źródło: „Słowo Polskie”

Szkółka sobotnio-niedzielna w Nowogrodzie Wołyńskim finansowana jest z programu „Biało-czerwone ABC” ze środków Senatu RP.