„A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz”

 


18 lutego w Konsulacie RP w Łucku odbyły się okręgowe eliminacje XLVII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Do rywalizacji przystąpiło 24 uczniów z Beresteczka, Czortkowa, Kowla, Łucka, Maniewicz i Tarnopola.
Uczestnicy eliminacji najpierw napisali krótkie dyktando, a następnie wykonali zadania z rozumienia ze słuchu. Po krótkiej przerwie odbył się test gramatyczny i czytanie ze zrozumieniem. Potem nastąpiła dłuższa przerwa na obiad i integrację uczestników, rozmowy, pierwsze wrażenia i opinie.
Po obiedzie uczniowie napisali rozprawki związane z motywem wędrówki, tragizmu w życiu człowieka i popularności dzieła literackiego albo interpretacje wierszy Adama Mickiewicza lub Bolesława Leśmiana. Ostatnim punktem eliminacji była rozmowa z komisją na temat wybranych utworów literackich.
Komisja w składzie Julia Wasejko, Natalia Ciołyk, Marianna Seroka, Mieczysław Łazuk i przewodniczący Wiesław Pisarski jednogłośnie stwierdziła, że poziom eliminacji był wysoki. Jednocześnie jurorzy zauważyli, że w następnym roku należy poświęcić więcej czasu na pisanie rozprawek oraz czytanie utworów z literatury polskiej, aby poprawić umiejętność samodzielnego wypowiadania swoich poglądów.
Laureatkami eliminacji zostały: Olena Ryżko, Oleksandra Kołychan i Ulana Pawluk. Uczennice pojadą w marcu na finał ogólnoukraiński do Kijowa, a potem, jak wszystko dobrze pójdzie, w kwietniu do Warszawy na finał ogólnopolski.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy interesują się polską literaturą, za wysiłek i udział w eliminacjach, dziękujemy przygotowującym ich nauczycielom, organizatorom i jury, a laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Do zobaczenia za rok!

Wiesław Pisarski, nauczyciel wysłany do pracy dydaktycznej za granicę przez ORPEG