Australijscy działacze polonijni odznaczeni przez prezydenta RP Andrzeja Dudę

W trzecim dniu oficjalnej wizyty w Australii (20 sierpnia) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką odwiedzili ośrodek duszpasterstwa polskiego w Marayong na przedmieściach Sydney prowadzony przez Towarzystwo Chrystusowe pw. Świętej Rodziny w Australii i Nowej Zelandii.

Para prezydencka modliła się w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski oraz odwiedziła najstarszych rodaków mieszkających w Domu Opieki prowadzonym przez siostry nazaretanki. Prezydent wyraził uznanie wobec pracy polonijnych duszpasterzy, a także spotkał się z prowincjałem ks. Tadeuszem Przybylakiem SChr., wiceprowincjałem ks. Kamilem Żyłczyńskim SChr. oraz gospodarzem miejsca ks. Henrykiem Zasiurą SChr.

Podczas spotkania z Polonią w Sali im. Jana Pawła II z okazji 100-lecia Niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia zasłużonym działaczom polonijnym. Otrzymali je:
Adam Gajkowski, prezes Federacji Polskich Organizacji w Stanie Nowa Płd. Walia, prezes Stowarzyszenia Nasza Polonia oraz członek  Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu, który został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy społecznej i zawodowej, ks. Józef Kołodziej SChr. został wyróżniony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP, ks. Tadeusz Przybylak SChr. – Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, Elżbieta Cesarski, dyrektor Polskiej Szkoły Sobotniej Dzielnic Północnych w Sydney – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności polonijnej, za popularyzowanie polskiej kultury, Bronisław Łacek – Złotym Krzyżem Zasługi, Ewelina Ellsmore – Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy i życzymy im sił i pasji w dalszych działaniach.
Fundacja Wolność i Demokracja prowadzi z odznaczonymi działaczami wspólne projekty adresowane do Polaków w Australii i Nowej Zelandii (z dofinansowaniem Senatu RP).

Źródła: www.prezydent.pl
Zdjęcia: KPRP za Prezydent.pl, własne 

Fundacja Wolność i Demokracja prowadzi projekty adresowane do Polaków w Australii  współfinansowane przez Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.