Polonijne spotkania w Australii z Prezydentem RP Andrzejem Dudą

Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa z historyczną wizytą w Australii, która ma także wymiar polonijny. W jej trakcie spotkał się z australijską Polonią.

Podczas spotkania z rodakami w Sydney, zwrócił się do nich słowami: „Jesteście lojalnymi obywatelami Australii, życzliwymi ludźmi, dobrymi sąsiadami i uczciwymi pracownikami – jesteście szanowani. Jeżeli jesteście szanowani jako Polacy, to za waszą sprawą szanowana jest Polska”.

Spotkanie pary prezydenckiej z Polonią podczas przyjęcia wydanego przez gubernator Wiktorii z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wśród zaproszonych gości Adam Gajkowski, prezes Stowarzyszenia Nasza Polonia

Wśród zaproszonych gości byli beneficjenci realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja projektu „Ostoja: Wzmacnianie tożsamości polskiej w Australii” współfinansowanego przez Senat RP.  W projekcie biorą udział cztery organizacje: Stowarzyszenie Nasza Polonia (wsparcie dla projektów: organizacja Biegu Tropem Wilczym w Nowej Południowej Walii i Wiktorii, spotkania z autorami filmu „Smoleńsk” oraz przygotowanie wystawy rocznicowej „Autoportret polskiej wolności”), Society of Christ (organizacja życia polonijnego oraz duchowego wśród Polonii australijskiej oraz organizacja  obchodów 100-lecia Polski), Polish Song&Dance Ensamble Kujawy of Sydney (udział w koncertach i konkursach zespołów folkowych, w tym występ z okazji wizyty Prezydenta RP w Australii) i John Paul II Music Theatre (organizacja koncertów pianistycznych w 6 miastach Australii uświetniających obchody 100-lecia odzyskania niepodległości).

Para prezydencka wśród członków Polish Song&Dance Ensamble Kujawy of Sydney

Celem projektu jest wzmocnienie tożsamości narodowej, podniesienie świadomości historycznej, zaangażowanie Polaków na rzecz współtworzenia polskiej kultury za granicą oraz promocja Polski.  A także zaangażowanie Polonii australijskiej  do wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Źródła:

http://www.prezydent.pl/dla-mediow/zapowiedzi-prasowe/art,526,wizyta-oficjalna-prezydenta-rp-z-malzonka-w-australii-i-nowej-zelandii.html

fb Adam Gajkowski

fb Jolanta Zurawski