„Bergamuty” w Niemczech

4 grudnia 2017 roku Katolickie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech gościło aktorów scen krakowskich: Krzysztofa Bochenka i Dorotę Korbacz-Bochenek, którzy przedstawili interaktywny kabaret dla dzieci zatytułowany „Bergamuty”.

Spektakl ze względu na wysokie walory artystyczne został zarekomendowany przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie, jako pozycja godna polecenia dla niemieckiej Polonii i jest formą sprawdzoną, graną od wielu lat z powodzeniem w kraju i za granicą. Scenariusz spektaklu przeznaczonego dla przedszkolaków i uczniów klas I-IV został oparty na lubianych i ponadczasowych tekstach Jana Brzechwy, które stały się punktem wyjścia do wspólnej zabawy, odbywającej się na czarodziejskich Wyspach Bergamutach. Mali widzowie mieli okazję nie tylko poznać wiele wesołych i oryginalnych postaci jak Józia Brudasa czy Stasia Pytalskiego, ale przede wszystkim, dzięki interaktywnej koncepcji przedstawienia, świetnie się bawić.
Zaproszone na scenę dzieci uczyły się dykcji, próbując wymówić zdanie „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”, występowały przed widownią, jako ryby, żaby i raki, bądź też śpiewały wspólnie piosenkę o panu chrzanie, robiąc przy tym śmieszne miny. Każdy występ nagradzany był przez aktorów słodkim lizakiem.
Godzinny pobyt na zaczarowanych Wyspach Bergamuta był dla dzieci i ich rodziców znakomitą okazją do spotkania z językiem ojczystym i z twórczością Jana Brzechwy. Większość młodszej widowni pierwszy raz miała możliwość uczestniczyć w widowisku, którego podstawą był bezpośredni kontakt z aktorami i magicznym światem teatru. Wydarzenie to bez wątpienia na długo pozostanie w pamięci dzieci, które nie mogą się już doczekać kolejnego spektaklu.
Zadanie zostało współrealizowane wraz z Fundacją Wolność i Demokracja w ramach projektu ,,Pod znakiem białego Orła” współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r.