Bieg Memoriałowego Dywizjonu 303 w Wielkiej Brytanii

16 października odbyła się trzecia edycja Biegu Memoriałowego Dywizjonu 303 („303 Squadron Memorial Run Feltham 2021”), połączonego z piknikiem rodzinno-historycznym (do jego udziału zaprosił Klub Wawel). Do rywalizacji na dystansach 5 km i 500 m stanęło 250 biegaczy. – Poza przedstawicielami Polonii, w biegu i pikniku uczestniczyło wielu Brytyjczyków, mogących jednocześnie poznać historię i zasługi polskich lotników w walce o wolność Polski i Wielkiej Brytanii oraz skosztować znakomitego polskiego jedzenia, w tym tradycyjnych przysmaków; mogli oni również zakupić artykuły folklorystyczne, spróbować swoich sił w szermierce, założyć żołnierski mundur, odwiedzić stanowisko poszukiwaczy skarbów, wcielić się w rolę rycerza i walczyć na arenie.

Główną atrakcją pikniku była pełnowymiarowa replika samolotu Spitfire, na tle której można było zrobić sobie zdjęcie. Dodatkową atrakcją było rozłożenie największej w Wielkiej Brytanii biało-czerwonej szachownicy (symbolu polskiego lotnictwa), która ma ponad 400 m2 powierzchni.

Wśród gości specjalnych imprezy byli przedstawiciele władz lokalnych z merem Hounslow Bishnu Gurungiem na czele.

Ambasadę RP w Londynie reprezentowali konsul Maria Niesłuchowska i konsul Bogusz Niesłuchowski.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja: “Wielka Polska Rodzina – Wspólnie w Imieniu Polski”.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów  w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2021.