Czytanie Narodowe w Polskiej Macierzy Szkolnej w Hamburgu-Neugraben

 

Przygotowania do uroczystszego Narodowego Czytania w Polskiej Macierzy Szkolnej w Hamburgu-Neugraben zapoczątkowane zostały już na kilku poprzedzających zajęciach w szkole. Uczniowie otrzymali wydrukowane nowele m.in.: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, by mogli przygotować się do akcji czytania polskich nowel zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

Uczniowie otrzymali również wydrukowany list od Prezydenta, który swoimi słowami zachęcał do przystąpienia do akcji, która – jak pisał Prezydent „popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości “.

Doniosły charakter akcji nadało miejsce, w którym odbyło się narodowe przedsięwzięcie.  W dniu 7 września 2019 r. uczestnicy akcji zebrali się w sali w Bibliotece Hamburgu-Neugraben, z którą szkoła Polskiej Macierzy Szkolnej utrzymuje bardzo przyjazne kontakty. Atmosfera biblioteki wpłynęła z pewnością na uczestników czytania.

Chętne dzieci i ich rodzice włączyli się do tego prestiżowego wydarzenia czytając po fragmencie przepiękne polskie nowele. Wspólne zdjęcie uczestników oraz uczniów w strojach ludowych uwieczniło nasz udział w akcji.

Pamiątkowe zdjęcia w bibliotece zostaną wydrukowane, a następnie rozdane uczniom.

Na zakończenie akcji wszyscy uczestnicy otrzymali na placu zabaw po kawałku smacznej pizzy, prosto z pieca, a następnie udali się do pobliskiej lodziarni po przepyszne lody.

Wszyscy zapewnili, iż z pewnością wezmą udział Narodowym Czytaniu w następnym roku.

Dziękujemy, że mogliśmy współtworzyć to przepiękne przedsięwzięcie popularyzujące czytelnictwo polskiej literatury.

Szkoła Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech w Hamburgu jest wspierana   przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach realizacji projektu „Pod znakiem białego Orła. Wspieranie oświaty polonijnej w Niemczech – kontynuacja”.  Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

 Autor: Agnieszka Beresinska