Czytanie Narodowe w Solingen

 

Narodowe Czytanie w szkole Polskiej Macierzy Szkolnej w Solingen odbyło się 8.09.2019 r. w sali parafialnej przy kościele Św. Michała w Solingen.

Lekturę czytali wybrani uczniowie z klas starszych oraz zaproszeni rodzice. Przeczytaliśmy całą nowelę Bolesława Prusa pt.: Katarynka. Zadbaliśmy o wystrój, szczegóły i wyraz artystyczny. Na stołach uczestnicy mogli znaleźć informacje o życiu i twórczości B. Prusa, jak wygląda i do czego służy katarynka, a także posłuchać katarynkowej  muzyki.

Spotkanie prowadziła pani Izabela Bonk, nauczycielka języka polskiego, która na początku opowiedziała o historii akcji Narodowe Czytanie, a następnie odczytała list prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników akcji.

Swoje wrażenia w trakcie czytania dzieci mogły przelać także na papier. Powstały piękne prace plastyczne, z których utworzyliśmy małą wystawę.

To niedzielne spotkanie było bardzo udane i zakończyło się wspólnym, słodkim poczęstunkiem.

 

Autor: Izabela Bonk

Polska Macierz Szkolna w Solingen

 

Szkoła Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech  w  Solingen jest wspierana   przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach realizacji projektu   „Pod znakiem białego Orła. Wspieranie oświaty polonijnej w Niemczech – kontynuacja”.  Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.