Czytanie Narodowe w Wuppertalu PMSz w Niemczech

Tegoroczne ósme Narodowe Czytanie odbyło się w Wuppertalu dnia 28.10.2019 roku w sali Polskiej Misji Katolickiej. W spotkaniu wzięli udział rodzice i dziadkowie wraz z dziećmi uczęszczającymi na zajęcia języka polskiego w naszej szkole oraz inni przybyli goście.

Do czytania wybraliśmy „Katarynkę” B. Prusa. Czytanie poprzedziła krótka prezentacja multimedialna przybliżająca postać autora noweli oraz wprowadzająca w klimat epoki. Film przedstawiający występ kataryniarza i zdjęcia z ulic XIX wiecznej Warszawy wzbudziły duże zainteresowanie.

Wybrani uczniowie Wiktoria z kl.8 i Emilia z kl.1 oraz chętni rodzice czytali o losach niewidomej dziewczynki, a pozostali uczniowie tworzyli piękne prace plastyczne. Spotkanie zakończyło się prezentacją rysunków  i wręczeniem pamiątkowych kartek.

 

Postanowiliśmy uwiecznić to ważne wydarzenie na zdjęciach.  Pomogły nam w tym makiety przedstawiające typowe dla tamtych czasów stroje. Chłopcy w eleganckich frankach i cylindrach, dziewczynki w pięknych sukniach i w kapeluszach prezentowali się znakomicie.

Podczas Narodowego Czytania panowała podniosła atmosfera, na która wpłynęła nie tylko wieczorowa pora, światło świecy czy kwiaty, ale sposób i jakość zaprezentowania noweli. Narodowy charakter spotkania udzielił się wszystkim obecnym, a dorośli z nostalgią wspominali szkolne czasy w ojczyźnie.

Szkoła Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech w  Wuppertal jest wspierana przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach realizacji projektu „Pod znakiem białego Orła. Wspieranie oświaty polonijnej w Niemczech – kontynuacja”.  Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Autor:   Anna Skowron