Drzewo Nadziei w Wilnie

23 listopada w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbył się zorganizowany przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie koncert charytatywny zatytułowany „Drzewo nadziei”, którego celem jest pomoc dla Hospicjum bł. ks. M. Sopoćki w budowie działu dla dzieci cierpiących na choroby onkologiczne.   

„Człowiek może dużo. Może dużo robiąc to, co musi, i może zrobić jeszcze więcej. Z takimi ludźmi można pójść naprawdę daleko. Nie chcę chwalić naszych harcerzy, ale mam nadzieję, że ten koncert i projekt »Drzewo Nadziei« jest przykładem dla was, zwłaszcza młodych osób, którzy mają pomysł, jak zmienić świat” – rozpoczął prowadzący i jeden z organizatorów koncertu Paweł Giliauskas z działu „Harcerskie Drzewo”.
Na scenie wystąpili młodzi wileńscy wykonawcy. Gwiazdą wieczoru był polski zespół Full Power Spirit. Transmisję na żywo, którą za pośrednictwem YouTube’a można było oglądać na całym świecie, prowadził portal wilnoteka.lt.
Na uroczystość przybyło wiele znanych osób: politycy, dyplomaci, działacze społeczni, a także mieszkańcy Wileńszczyzny. „Powiem szczerze, że wobec ogromu tragedii tych dzieci, które muszą znaleźć się w hospicjum, wobec tragedii ich rodzin, a z drugiej strony wobec dużego ładunku dobra, które tu gromadzimy również dzięki państwu, wszelkie słowa blakną. Tracą swoje znaczenie. I najchętniej człowiek by milczał po prostu. Dlatego nie będę długo mówić. Chciałam tylko serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się i do dzisiejszego wydarzenia, i do tego, by powstało hospicjum” – oświadczyła ze sceny Maria Ślebioda, kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Wilnie.
Dyrektor hospicjum s. Michaela Rak napisała nawet list do tegorocznego laureata Nagrody Nobla Boba Dylana z apelem, aby odebrał nagrodę, a pieniądze przeznaczył na budowę dziecięcego hospicjum.
„Powiem tak: drzewo nadziei tworzymy wszyscy, każdy z nas jest jakimś konarem, jest jakąś gałęzią, jakimś korzeniem. I do tego drzewa nadziei poprosiłam Boba Dylana, żeby nasze wspólne drzewo przyniosło owoc w postaci radości i uśmiechu dziecka i jego rodziny. Proszę, aby to drzewo nadziei się rozrastało, żeby powstał las nadziei” – wyjaśniła swoją motywację s. Michaela Rak.
Pomysł projektu „Drzewo Nadziei” powstał podczas warsztatów „Ja – Lider” zorganizowanych przez Fundację Wolność i Demokracja, w których uczestniczyło pięciu harcerzy z działu „Harcerskie Drzewo”.
Pieniądze można również przekazać na konto bankowe:

Nazwa odbiorcy/Gavėjo pavadinimas: Pal. kun. Mykolo Sopočkos hospisas
Tytuł zobowiązania/Paskirtis: Vaikų skyrius, „Drzewo Nadziei”
Numer rachunku/sąskaitos numeris: a.s. LT 232140030002856368 EUR

Więcej zdjęć


Projekt „Szkoła lidera polonijnego Ja – Lider” współfinansowany jest w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

godlo_z podpisem SENAT