„Quest – ścieżkami legend” w Nowogrodzie Wołyńskim

5 listopada w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości Polski w Nowogrodzie Wołyńskim odbyła się gra terenowa „Quest – Ścieżkami legend”, zorganizowana przez pięcioosobowy zespół młodzieży z Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Juliana Lublińskiego w ramach projektu „Ja – Lider”.

Wołyńska młodzież w lipcu tego roku wzięła udział w „Szkole lidera polonijnego. Ja – Lider” przeprowadzonej przez Fundację Wolność i Demokracja, gdzie zdobyła niezbędną wiedzę praktyczną do realizacji takiego przedsięwzięcia.
W zabawie wzięło udział 20 uczniów szkółki sobotnio-niedzielnej im. Jadwigi Jakubowskiej, działającej od 1990 roku przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym im. Juliana Lublińskiego, podzielonych na 5 drużyn. Każda z nich miała własną barwę i nazwę, którą musiała wymyślić dwa dni przed rozpoczęciem gry.
Drużyny musiały się zmierzyć z siedmioma zadaniami. Sześć z nich polegało na odgadnięciu legendy i skojarzeniu miejsca w naszym mieście, w którym należało szukać kolejnej podpowiedzi. W zabawie wykorzystano legendy: „Kwiat paproci”, „O Lechu, Czechu i Rusie”, „O złotej kaczce”, „O trębaczu z Wieży Mariackiej”, „O poznańskich koziołkach”, „O smoku Wawelskim”. Siódmym zadaniem był rebus, którego rozwiązanie kierowało na punkt startowy.
W każdym kolejnym miejscu na drużynę czekał agent, którego można było rozpoznać po biało-czerwonej wstążce na ramieniu i napisie „Ścieżkami legend” oraz jego imieniu. Po odgadnięciu rebusu zespół musiał szybko biec na miejsce startu i ułożyć kartki z zadaniami otrzymanymi w trakcie gry, które utworzyły hasło: POLSKA.
Trzy najlepsze drużyny otrzymały dyplomy za zajęcie I, II i III miejsca, dwie pozostałe – dyplomy uczestnictwa. Wszyscy dostali nagrody rzeczowe: laureaci I, II i III miejsca – książki „Legendy polskie” Wandy Chotomskiej, pozostali podręczniki „Pokochaj polską mowę”. Na wszystkich czekał też dobry poczęstunek.
Młodzież po zakończonej grze była bardzo zmęczona, ale zadowolona. Stwierdzili, że zadania były ciekawe, choć niełatwe i że strasznie dużo musieli biegać, ale robili to z wielką ochotą i przyjemnością. Poprosili nawet o zorganizowanie podobnej zabawy w przyszłości.
Projekt „Quest – ścieżkami legend” był współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Słowo Polskie” Wiktoria Szewczenko, prezes Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia im. J. Lublińskiego

2311_nowo-2 2311_nowo-3_thumb_medium600_ 2311_nowo-4 2311_nowo-1 2311_nowo-5

Projekt „Szkoła lidera polonijnego Ja-Lider” współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
nad Polonią i Polakami za granicągodlo_z podpisem