Dyktando z języka polskiego «Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku w Dolinie

 

W dniu 6 października 2020 w Dolińskim Liceum nr 6 “Europejski” odbyło się VII Dyktando Ogólnoukraińskie Języka Polskiego „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy…. po polsku». W Dyktandzie wzięło udział 37 uczestników z Liceum nr 6 oraz kilku innych chętnych osób z okolic. Tegoroczna edycja Dyktanda dotyczyła 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

Uczęsnicy Dyktanda najpierw wysłuchali wiersze patriotyczne od najmłodszych uczęstników, obejrzeli krótki filmik o Bitwie Warszawskiej, a potem przystąpili do napisania tekstu.

W tym czasie, gdy jury sprawdalo prace, wszyscy zgromadzeni udali się na poczęstunek. Po nim nadszedł czas na ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie przez dyrektora Liceum oraz organizatorów dyplomów i nagród . Przyznano je w kategoriach: «Dzieci i Młodzież» (dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat) oraz «Dorośli» (osoby powyżej 19 roku życia). Wyróżniono również najmłodszego i najstarszego uczestnika konkursu. Organizatorzy przyznali jeszcze 2 dodatkowe wyróżnienia w każdej kategorii. Każdy uczęstnik dyktanda otrzymał mały upominek.

Projekt «Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie», w ramach którego zorganizowano dyktando, realizowany jest przez Fundację Wolność i Demokracja.

Projekt  finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.