Dyktando z języka polskiego w Żytomierzu

2

22 maja w Żytomierzu w sali Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego im. Iwana Franki odbyło się III Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego „Ja Piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku. Dyktando z języka polskiego na Ukrainie”. Przygotowała je Fundacja Wolność i Demokracja przy wsparciu Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

Z roku na rok do organizacji sprawdzianu przystępuje coraz więcej miast. Świadczy to o tym, że stało się już tradycją. Dyktando z języka polskiego to doskonała okazja do promocji polszczyzny na Ukrainie. Takie wydarzenia kształtują tożsamość narodową osób polskiego pochodzenia, zwiększają zainteresowanie językiem i kulturą polską Ukraińców.

W tym roku dyktando było poświęcone 1050. rocznicy chrztu Polski.

W dniu pisania sprawdzianu uczestnicy – ponad 208 osób z obwodu żytomierskiego: uczniowie, studenci, nauczyciele, osoby polskiego pochodzenia oraz miłośnicy języka polskiego – stawili się przed wejściem do sali ŻUP, gdzie od godziny 10 rozpoczęła się rejestracja.

Przybyłych powitały prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur, rektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Natalia Sejko oraz metodyczka Mirosława Starowierowa, życząc wszystkim połamania piór.

Tekst dyktanda przeczytała nauczycielka języka polskiego dr Wiktoria Wachowska. Ocenie podlegała zarówno poprawność ortograficzna, jak i interpunkcyjna. Uczestnicy musieli się więc wykazać głęboką wiedzą w tym zakresie, mając jednocześnie szczególne wyczucie językowe.

Zwycięzców jury wyłoniło tego samego dnia. W kategorii dzieci i młodzież (12-18 lat) tytuł Mistrz Języka Polskiego na Ukrainie przypadł Darinie Gorkuszy (Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna przy ŻOZPU), która w nagrodę dostała cyfrowy aparat fotograficzny i książkę. I Wicemistrzem Języka Polskiego na Ukrainie została Anna Maria Krasnoperowa (Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna przy ŻOZPU), która otrzymała tablet i książkę. Tytuł II Wicemistrza Języka Polskiego na Ukrainie oraz odtwarzacz mp4 dostała Weronika Kozińska (Polska Szkółka Sobotnio-Niedzielna w Berdyczowie). Najmłodszym Uczestnikiem Dyktanda Języka Polskiego na Ukrainie została Anita Cyporenko.

 

W kategorii dorośli (osoby powyżej 19 roku życia) tytuł Mistrz Języka Polskiego na Ukrainie oraz I nagrodę przyznano Janinie Laskowskiej, II nagrodę i tytuł I Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie otrzymała Jadwiga Krasnoperowa, tytuł II Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie – Julia Mańkiwska. Najstarszym Uczestnikiem była Nina Stepanenko.

Projekt został zrealizowany w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskiej na Ukrainie” współfinansowanego ze środków Senatu RP w ramach zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.”.