Dzieci ze Sławuty na polskim cmentarzu

5 listopada uczniowie polskiej Szkoły Sobotniej wraz z nauczycielkami i wiceprezes sławuckiego Związku Polaków na Ukrainie odwiedzili polski cmentarz, by uczcić pamięć pochowanych tam Polaków.

W Sławucie zachował się zabytkowy polski cmentarz. Większości grobów nikt już nie odwiedza, nikt z krewnych tutaj nie przyjeżdża. Tylko miejscowi Polacy pamiętają i dbają o mogiły przodków.
Z inicjatywy miejscowego Związku Polaków uczniowie polskiej Szkoły Sobotniej działającej przy tej organizacji razem z nauczycielkami Larysą Cybulą, Oksaną Kocerbluk i wiceprezes sławuckiego ZPU Julią Opanasiuk 5 listopada odwiedzili polski cmentarz, żeby uczcić pamięć pochowanych tutaj Polaków. Polonistka opowiedziała im o tradycji obchodów 1 listopada, Zaduszkach, historii cmentarza. Oczywiście nie zapomniano o zapaleniu zniczy.
Już teraz wiadomo, że na polskiej nekropolii znajdują się groby dziewięciu polskich żołnierzy walczących się na tych ziemiach z bolszewikami i poległych w 1920 roku. Sławucka młodzież oddała hołd polskim bohaterom.
Tego samego dnia na nowym cmentarzu w Sławucie została odprawiona msza św. za zmarłych, w tym za duszę pierwszego prezesa sławuckiego ZPU Antoniego Kalinowskiego, prezes Heleny Sokołowskiej, do niedawna członka zarządu Haliny Zagórskiej, Mikołaja Zająca. Modlono się także w intencji poległych pod Sławutą w boju z Rosjanami powstańców styczniowych i żołnierzy Wojska Polskiego.

„Słowo Polskie”, Larysa Cybula

0711_slawuta-1 0711_slawuta-5 0711_slawuta-8 0711_slawuta-11 0711_sl-2