Święto Niepodległości Polski w Krasiłowie

12 listopada polska szkoła sobotnia w Krasiłowie świętowała 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na uroczystość Narodowego Święta Niepodległości Polski przyszli uczniowie z rodzicami. Widocznym znakiem jedności były kokardy z biało-czerwonej wstążki, które wszyscy obecni otrzymali przy wejściu do odświętnie udekorowanej sali. Przybyłych powitał i złożył im życzenia prezes Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa miasta Krasiłowa, a zarazem dyrektor polskiej szkoły Rusłana Garnyka.
Następnie na scenie pojawił się młodzieniec przebrany za Lecha, legendarnego założyciela państwa polskiego, i przedstawił historię powstania Polski. O wybitnych Polakach: Józefie Piłsudskim, Fryderyku Chopinie, Janie Matejce, Henryku Sienkiewiczu oraz Józefie Wybickim, opowiedzieli niektórzy rodzice z dziećmi.
W czasie uroczystości odbyły się dwa konkursy: recytatorski i rysunkowy. W ramach pierwszego dzieci deklamowały wiersze patriotyczne, drugiego – rysowały prace o tematyce patriotycznej. Konkursy te były zarazem zapowiedzią planowanego w przyszłym roku uruchomienia polskiego koła teatralnego oraz lekcji rysunku.
Wszyscy uczestnicy otrzymali prezenty. Dwie grupy wokalne Barwy i Neposydy zaśpiewały dla gości piosenki w języku polskim. Na koniec odbyła się zabawa.
Święto zostało zorganizowane dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Wolność i Demokracja.

Relacja i zdjęcia: Rusłan i Natalia Garnyk

_dsc07101 _dsc07161 _dsc07381 _dsc07561 _dsc08221