Dzień Dziecka w Sobotnio – Niedzielnej  Szkole w Zdołbunowie

 

Od wielu już lat w Zdołbunowie odbywa się radosne święto poświęcone dzieciom. Odbyło się również w tym roku 06 czerwca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Tradycyjnie organizowane jest przez Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Zdołbunowskiej pod patronatem Konsulatu RP w Łucku.

Honorowymi gośćmi i zarazem bohaterami spotkania są niepełnosprawne dzieci z okolicznych internatów, a rolę gospodarza spełniają dzieciaki uczące się języka polskiego w Sobotnio- Niedzielnej Szkole przy Towarzystwie.

Organizatorzy skorzystali z gościnności I Średniej Szkoły w Zdołbunowie, która udostępniła swój ogrodzony, bezpieczny teren wokół budynku, a nawet, jak się potem okazało, swoje szkolne sale.

W tym roku gospodarze powitali dzieciaki ze szkół specjalnych w Oleksandriji, Mizocza, Wielkich Meżylicz i grupę ze Zdołbunowa o nazwie Źródło Życia. Małych gości powitali przedstawiciele organizatorów- prezes Towarzystwa Zofia Michalewicz oraz Konsul Teresa Chruszcz. Do powitań dołączyli  również przedstawiciele władz miasta Zdołbunów – zastępca mera miasta oraz radni Miejskiej Rady.

Zabawę rozpoczęła grupa teatralna przy Towarzystwie Kultury Polskiej z Łucka, która przedstawiła scenkę , a potem zaproponowała zabawę interaktywną. Występ grupy dzieci ze Szkoły Sobotniej poświęcony był rozpoczynającemu się latu i wakacjom, a następnie popisywały się pozostałe grupy tańcząc i śpiewając. Nadmiar energii dzieci mogły stracić skacząc na batutach oddanych do ich dyspozycji. Dobrą zabawę przerwał deszcz, który zmusił wszystkich do schronienia się w szkole. Na szczęście trwał niedługo i znów zaświeciło słońce. Zabawa na świeżym powietrzu mogła trwać nadal.

Organizatorzy zadbali też o to, aby ich goście nie byli głodni- przygotowano śniadanie, lunch, były grillowane kiełbaski, napoje, a dla dorosłych herbata i pyszna kawa.

Na koniec wszystkie dzieciaki zostały obdarowane prezentami przygotowanymi przez Konsulat RP w Łucku. Zadowolone wyjeżdżały z gościnnego Zdołbunowa życząc sobie spotkania za rok.

Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2021”. Projekt „Biało-Czerwone ABC. Wsparcie inicjatyw edukacyjnych uzupełniających edukację polskojęzyczną na Ukrainie” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja.

Prezes TKPZZ- Zofia Michalewicz