Dzień Dziecka w Zdołbunowie

4 czerwca 2017 roku na terenie przykościelnym parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła miało miejsce piękne i radosne wydarzenie: obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Najważniejszymi gośćmi święta (organizowanego już po raz piąty) były podejmowane serdecznie przez księdza proboszcza Andrzeja Ścisłowicza i prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Zdołbunowie Zofię Michalewicz dzieci z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, domów dziecka, domów pomocy społecznej oraz ośrodków pracy socjalnej z rejonu zdołbunowskiego i kostopolskiego.
Obchody uświetniła swoją obecnością konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku Teresa Chruszcz, która w imieniu konsulatu przekazała materac przeciwodleżynowy dla ciężko chorego dziecka w Zdołbunowie. Obecny był także zastępca przewodniczącego Rady Rejonowej Aleksander Buchała.
Uroczystość zaczęła się mszą święta. A co się działo potem? Były występy dzieci i młodzieży, były kanapki, bigos i kiełbasa z grilla, słodycze, woda… Były również pojazdy dla dzieci i batuty, „majsterklas” prowadzony przez Tatianę Miałkowską, czyli malowanie twarzy, rysowanie aniołków i pisanie listów do Anioła Stróża.
Specjalny prezent dla dzieci przygotowali uczniowie Sobotnio-Niedzielnej Szkoły Języka Polskiego w postaci inscenizacji baśni „Kot w butach” Charles’a Perraulta. Młodzi aktorzy ciężko pracowali nad spektaklem, ale też efekt był wspaniały i wzbudził zainteresowanie widowni, mimo że sztukę wystawiono w języku polskim. Z uczniami pracowała Barbara Włodarczyk, nauczycielka języka polskiego skierowana przez ORPEG, ale w tworzenie dekoracji, kostiumów i wykonanie karety zaangażowanych było wielu członków Towarzystwa Kultury Polskiej.
Po raz pierwszy przeprowadzono też akcję zbierania pieniędzy na sprzęt sportowy dla dzieci ze szkół i internatów. Ponieważ rok 2017 obchodzony jest jako Rok Świętego Brata Alberta, z inspiracji Barbary Włodarczyk, wspartej moralnie przez prezes Zofię Michalewicz i przy czynnej współpracy oraz wsparciu merytorycznym księdza Andrzeja Ścisłowicza, Rówieńskiej Szkole Artystycznej i kołu malarskiemu, działającemu w Domu Kultury w Zdołbunowie zostały przekazane reprodukcje prac Adama Chmielowskiego oraz jego życiorys i szkic na temat twórczości. Młodzi artyści pod kierunkiem swoich nauczycieli namalowali obrazy wzorowane na obrazach św. brata Alberta. W tym momencie serdeczne podziękowania należą się Irinie Paluszko i Olenie Biełowej, uczennicom z grupy dorosłych z Sobotnio-Niedzielnej Szkoły Języka Polskiego, za nawiązanie kontaktu z wymienionymi placówkami oświatowymi. Bez ich pomocy pomysł pozostałby tylko pomysłem.
Prace uczniów zostały rozpięte na tablicach obok sceny, a kilka udało się sprzedać. Za uzyskane pieniądze (860 hrywien) zostanie zakupiony sprzęt sportowy dla domów dziecka.
Akcja z pewnością by się nie powiodła, gdyby nie otwarta postawa i chęć współpracy w dobrej sprawie ze strony Rówieńskiej Szkoły Artystycznej i Domu Kultury w Zdołbunowie. Dziękujemy!
Na koniec wszyscy goście otrzymali prezenty ufundowane przez Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku, który sfinansował również dojazd dzieci i przekąski.
Najważniejsze jest to, że dzieci były szczęśliwe, a ich opiekunowie zadowoleni.

Barbara Włodarczyk,
nauczycielka delegowana przez ORPEG