“Ekspedycja polska” – pierwszy turnus zakończony

Zakończył się pierwszy turnus w ramach projektu «Ekspedycja Polska. Edukacyjne wyjazdy». Wzięło w nim udział blisko 50 dzieci polskiego pochodzenia z Równego, Beresteczka, Łanowic, Czerwonogrodu, Kołomyi i Drohobycza.

W dniach 3–13 sierpnia uczestnicy wyjazdu przebywali w ośrodku wypoczynkowym «Weronika INN» w Poroninie (województwo małopolskie).

Program turnusu był bardzo bogaty. Dzieci codziennie brały udział w spotkaniach integracyjnych, m.in. prezentowały swoje miejscowości, uczestniczyły w zawodach sportowych lub bawiły się na dyskotekach. Jednocześnie aktywnie uczyły się języka polskiego.

Ponadto odbyło się wiele wycieczek, podczas których dzieci wspólnie z opiekunami zwiedziły zamek w Niedzicy, kopalnię soli w Wieliczce i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, spacerowały starymi ulicami Krakowa i odpoczywały w parku linowym we wsi Murzasichle.

Projekt «Ekspedycja Polska. Edukacyjne wyjazdy» jest realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja i współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r. O aktywny wypoczynek dzieci z Ukrainy zadbała organizacja «Mówiący Kij».

Halina SOKALSKA,
Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej na Wołyniu Oddział w Beresteczku
Foto: Olena CZERNYSZ

Monitor Wołyński