Święto Wojska Polskiego i 99 rocznica “Cudu nad Wisłą”

99 lat temu, w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej.  Uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata,  zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.

Jak podaje  portal  Kresy24.pl Bitwa Warszawska nosi też miano „cudu nad Wisłą”. Pierwszy raz w debacie publicznej użył tego terminu Wincenty . Był potem cytowany przez politycznych przeciwników Józefa Piłsudskiego, kwestionujących zasługi Marszałka w przygotowaniu i przeprowadzeniu bitwy. Ale określenie „” ma też odniesienia religijne,  ponieważ Polskie pokonało Armię Czerwoną 15 sierpnia, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej.

Zachęcamy do odwiedzenia  strony Gazety Kresowej Kresy24.pl  gdzie można zaczerpnąć wiedzy na temat dzisiejszego święta i znaczenia 15 sierpnia w Historii Kresów gdyż bitwa stoczona w dniach  13-15 sierpnia 1920 roku cofnęła wskazówki bolszewickiego zegarka.

99 lat temu do obrony niepodległości przed bolszewickim najazdem przystąpiło całe polskie społeczeństwo, dając wybitne świadectwo solidarności. Tysiące mężczyzn wstępowały ochotniczo do Wojska Polskiego, wpłacano ofiary pieniężne na armię, a poparcie dla władz manifestowały wszystkie ugrupowania polityczne i grupy zawodowe. Wojna z bolszewikami była dobitnym przykładem, że w sytuacji niebezpiecznej dla państwa liczy się wysiłek każdego obywatela.

Tymczasem bolszewicy podeszli pod Warszawę. 13 sierpnia 1920 roku rozpoczęły się walki w rejonie Radzymina i Ossowa. Trzy dni później Wojsko Polskie pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęło ofensywę znad Wieprza, wspierając obrońców stolicy, którzy bili się pod Radzyminem. Polacy odnieśli wielkie zwycięstwo, a bolszewicy w panice zaczęli wycofywać się na wschód.  Poniższy link zawiera galerię zdjęć  IPN z uroczystości upamiętniających  obchodzonych w 2018 roku  w Ossowie i  w Zamostkach koło Wólki Radzymińskiej.