„Gwałtu, co się dzieje!” – premiera w Odessie

12.06.2017

W wyjątkowy sposób zakończył się rok szkolny w Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie. Grupa teatralna im. A. Fredry, działająca przy Stowarzyszeniu, zaprezentowała premierę swojego nowego spektaklu „Gwałtu, co się dzieje!” według sztuki polskiego komediopisarza Aleksandra Fredry w reżyserii pani Stelli Michajłowej.

Grupa teatralna złożona z osób w wieku od 17 do 80 lat, czyli aktorzy, reżyser dźwięku, fotografowie, scenografowie, to uczniowie sobotnio-niedzielnej szkoły języka polskiego. Praca nad przedstawieniem trwała dziewięć miesięcy. Wszyscy bardzo aktywnie i z ogromnym zapałem uczestniczyli w próbach, uczyli się tekstu i piosenek, przygotowywali dekoracje, kostiumy, rekwizyty. Niezwykle ważnym elementem spektaklu była muzyka – oprawę poszczególnych scen stanowiły w większości utwory polskich kompozytorów.
Wielomiesięczne wysiłki podjęte przez reżysera i aktorów zaowocowały wesołym i pięknym spektaklem zakończonym efektownym polonezem.
Premiera ściągnęła do Centrum Młodzieżowego „Don Bosko” niezwykłą publiczność. Przybyli członkowie Stowarzyszenie, rodziny oraz przyjaciele aktorów. Honorowymi gośćmi byli: konsul RP Piotr Siebeneichen oraz duchowieństwo z kościoła św. Piotra w Odessie.
Ciepłe przyjęcie przez publiczność, owacje i oklaski, słowa uznania wygłoszone przez pana konsula RP oraz ojca Michała były największą nagrodą dla aktorów i realizatorów projektu. Wiele radości całej grupie teatralnej sprawiły słodkie prezenty ofiarowane przez panią prezes Związku Polaków Tatianę Filippową.
To teatralne święto zakończyło się wspólnym słodkim poczęstunkiem, sesją fotograficzną, długimi rozmowami o minionym roku szkolnym i snuciem planów na rok następny.

Sylwia Cichoń  (ORPEG),
Stella Michajłowa