II Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego – Kijów

23 maja 2015 o godzinie 12:00 w auli Instytutu Filologii odbyła się druga edycja Ogólnoukraińskiego Dyktanda z Języka Polskiego  „Ja piszę, ty piszesz, my piszemy… po polsku”. Wydarzenie inicjowała Fundacja „Wolność i Demokracja” w ścisłej współpracy z Polskim Centrum i Katedrą Polonistyki przy Instytucie Filologii Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu imienia T.Szewczenki.

Dyktando odbyło się w ramach projektu „Biało-Czerwone ABC. Polski program wspierania edukacji w Ukrainie „, współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w konkursie na realizację zadania” Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r. „

W Kijowie do konkursu przystąpiło prawie 100 osób. Tekst dyktanda odczytał Prof Instytutu Filologii, dr Artur Sebastian Bracki.

Jury składało się z profesorów Wydziału Polonistyki IF KNU, przewodniczący jury – profesor Katedry Polonistyki, dr Tatiana Czernysz, Zastępca Przewodniczącego – Profesor Katedry Polonistyki, członek- korespondent AN Ukrainy Radyszewski Rostyslaw, członkowie jury – Profesor Katedry Polonistyki, dr Maria Bracka, Profesor Katedry Polonistyki, dr Tetiana Chajder, Profesor Katedry Polonistyki Natalia Demianenko.

Tytuł mistrza języka polskiego w kategorii ?Dzieci i Młodzież? zdobyła  Anna Petruk, studentka I roku Studiów Polonistyki IF KNU. Nagrodą był  tablet, album o Polsce i wycieczka do Warszawy latem tego roku.

Drugie miejsce i tytuł I wicemistrza języka polskiego w kategorii ?Dzieci i Młodzież? objął  Timoteusz Lisowyczenko, uczeń Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Kijowie, który działa na terenie Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 58. Tymoteusz otrzymał tablet, album o Polsce i wycieczkę do Warszawy latem tego roku.

Trzecie miejsce i tytuł II wicemistrza języka polskiego w kategorii ?Dzieci i Młodzież?  zdobył  Arkadiusz Makłakow, student I roku studiów na Narodowym Technicznym Uniwersytecie Ukrainy „Kijowski Politechniczny Instytut”, Wydział Informatyki.

Nagrody otrzymali również najstarszy uczestnik dyktando – pani  Nina Aleksejewa (68 lat) i najmłodszy uczestnik  –  Zofia Popławska (12 lat), członkowie Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia „Rodzina”.

DSC_2772 DSC_2769 DSC_2808