Jak Australia biegła w VI edycji Biegu Tropem Wilczym

Polacy na całym świecie pamiętają o swoich bohaterach, czyli jak biegła Australia w VI edycji Biegu Tropem Wilczym

Fundacja Wolność i Demokracja zaprasza już organizatorów do zgłaszania swojego udziału w VII edycji Biegu Tropem Wilczym, a my zapraszamy do wspomnień o tegorocznej edycji i przypominamy  jak biegła Australia.

Stowarzyszenie Nasza Polonia, nasz partner w projekcie Ostoja: wzmocnienie polskiej tożsamości w Australii, przygotowało bieg w stanie Victoria i Nowa Południowa Walia.

 Głównym celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski.  

Bieg australijski został poprzedzony Mszą Św. w Sanktuarium w intencji Żołnierzy Wyklętych w Penrose Park, na terenie przyległym do Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Bożej Miłosierdzia należącym do ojców Paulinów. Wydarzeniu  towarzyszył również wykład dr Pawła Zyzaka.

W imprezie wzięło udział kilkadziesiąt osób głównie z Sydney i Canberry. Wszystkim jego uczestnikom wręczone zostały medale i pamiątkowe materiały popularyzujące wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych.

Powodów ogromnej popularności Tropem Wilczym jest kilka. Na pewno sprzyja temu moda na zdrowy tryb życia, na bieganie. Duży wpływ na popularność Biegu ma edukacja historyczna, nasilona w ostatnich latach. Najmocniejszym powodem wysokiej frekwencji na startach jest właśnie wynik działań edukacyjnych oraz szacunek jakim obdarzani są Niezłomni.

 

Stowarzyszenie Nasza Polonia oprócz Biegu Tropem Wilczym realizuje jeszcze dwa projekty: „Rozpowszechnianie prawdy o katastrofie smoleńskiej poprzez pokazy i dyskusje nad filmem Antoniego Krauzego „Smoleńsk” oraz przygotowuje wystawę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości „Autoportret polskiej wolności”.

Więcej o Biegu Tropem Wilczym w Australii :

https://www.eapmag.com.au/kalendarium/bieg-pamieci-zolnierzy-wykletych-tropem-wilczym/

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/384319-polacy-na-calym-swiecie-pamietaja-o-bohaterach-biegi-ku-czci-zolnierzy-wykletych-odbyly-sie-min-w-wielkiej-brytanii-usa-niemczech-oraz-w-australi

Stowarzyszenie Nasza Polonia jest partnerem projektu Fundacji “Ostoja. Wzmacnianie polskiej tożsamości w Australii.”, współfinansowanego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami.