Jasełka w Zasławiu
Uczniowie Szkoły Sobotniej działającej przy charytatywnym Stowarzyszeniu „Polonia” po raz pierwszy przygotowali jasełka, które 10 grudnia zaprezentowali w Domu Kultury.
„Wigilia w Szkole” to szczególny dzień dla szkolnej społeczności. Tegoroczną rozpoczęły jasełka. Oczom zgromadzonej w wynajętej sali w Domu Kultury publiczności ukazała się szopka betlejemska, a w niej żłóbek z siankiem z Jezuskiem, Maria, Józef, obok choinka, ognisko, owieczki. W tle gwiaździste niebo, gwiazda betlejemska, napisy „Wesołych świąt!, „Bóg się rodzi!”. Na scenie zaroiło się od aniołów. Do Dzieciątka przybyli Trzej Królowie, dzieci, pasterze. Dodatkową atrakcją była scena diabełków.
Dzieci bezbłędnie opanowały wszystkie teksty po polsku. Ubrane w piękne stroje uszyte własnoręcznie przez rodziców wzorowo odegrały przydzielone im role. Ze sceny popłynęły kolędy „Świeć gwiazdeczko”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem”. Podchwycili je wszyscy uczniowie. Zachwyceni słuchaliśmy tych i wielu innych, pięknych polskich kolęd. Wspólne kolędowanie zbliża ludzi, buduje między nimi więź. Kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem i miłością.
Na zakończenie prezes Stowarzyszenia „Polonia” Walenty Pańkowski podziękował osobom, które przyczyniły się do wspaniałego przedstawienia, oraz złożył wszystkim serdeczne życzenia świąteczne. Spotkanie odbyło się w przyjaznej, wręcz rodzinnej atmosferze, jaką stworzyli uczniowie wraz z nauczycielką i rodzicami. Liczył się pomysł i dobra organizacja, a to było dziełem pani Ludmiły Krawczuk. Uroczystość zintegrowała szkolną społeczność oraz zaproszonych gości: rodziców i przyjaciół szkoły, przypomniała, na czym naprawdę polegają święta Bożego Narodzenia. Poznaliśmy polskie tradycje i obrzędy. Dzieci były bardzo zadowolone z takiej formy obchodów świąt Bożego Narodzenia w tym roku.
Wszystkim życzymy „Zdrowia dobrego, dostatku, życia długiego w dodatku. Sławy, potęgi, swobody i w niebie wiecznej nagrody”.
Jasełka zostały zorganizowane jako część projektu Fundacji Wolność i Demokracja „Biało-czerwone ABC” współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku.
Ludmiła Krawczuk