Kolejny cykl Letniej Szkoły Języka Polskiego

Przy kościele Chrystusa Króla w Chmielnickim trwa kolejny cykl Letniej Szkoły Języka Polskiego, organizowanej przez Fundację „Wolność i Demokracja”.

W przeciągu 10 dni podolska młodzież polskiego pochodzenia poznaje język, historię i kulturę Polski. Zajęcia prowadzone są przez wolontariuszy z Polski. W kursie uczestniczy blisko 100 dzieci z dawnego Płoskirowa i okolic.

Część dzieci planuje studiować w Polsce, inni uczą się polskiego, bo babcie i dziadkowie mówili po polsku. Nauczyciele – m.in. Antonina Telecka-Boniecka z Lublina, są przygotowani na to, że część młodzieży w ogóle po raz pierwszy zetknie się z językiem polskim.

Wiek uczniów Letniej szkoły języka polskiego w Chmielnickim waha się od 8 do 17 lat. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do soboty.

– W ramach szkoły – mówiła prezes polskiej organizacji przy kościele Chrystusa Króla Ludmiła Kotyk – młodzież zwiedzi Latyczów, Międzybórz oraz małą ojczyznę Ignacego Jana Paderewskiego – Kuryłówkę, a także, jeżeli uda się – Kamieniec Podolski.

Każdy „absolwent” Letniej Szkoły otrzyma po jej ukończeniu certyfikat.

Franciszek Miciński, “Słowo Polskie”