Konkurs recytatorski i spotkanie z teatrem w Szkole Języka i Kultury Polskiej w Hamburgu-Harburgu
W sobotę, 30. marca, po raz kolejny Szkołę Języka i Kultury Polskiej w Hamburgu-Harburgu odwiedził Teatr 4 Miasto z Gdyni.
Pani Dorota Sadowska – menadżerka zespołu oraz pan Maciej Konopiński – reżyser, przyjechali do nas tym razem z przedstawieniem pt.: “Kajtuś czarodziej” opartym na powieści Janusza Korczaka pod tym samym tytułem.
Przedstawienie wyreżyserowane było w koncepcji teatrów ulicznych. Skromna scenografia i kostiumy aktorów wzbudziły na początku ogromną konsternację młodych widzów, dla których magia tworzenia teatru na oczach publiczności była zupełnie nowym doświadczeniem. Dopiero wejście aktorów w publiczność i możliwość uczestniczenia w grze na scenie samych widzów wywołały ogromny entuzjazm zarówno wśród uczniów, jak i ich rodziców.
Przedstawienie wypełnione było piosenkami z tekstami i muzyką Martyny Janczewskiej i Piotra Brajewskiego. Wiele utworów granych na żywo na różnych instrumentach młodzi widzowie mogli wykonywać wspólnie z aktorami, co przysporzyło dzieciom wiele radości.
W celu zachęcenia uczniów do sięgnięcia po prace Janusza Korczaka, przed przedstawieniem zorganizowany został konkurs recytatorski jego wierszy oraz wierszy Juliana Tuwima, zwłaszcza tych dla dzieci.
Do konkursu zgłosiło się ponad trzydziestu uczniów, którzy w trzech grupach wiekowych pięknie i z ogromnym entuzjazmem recytowali wiersze. Recytacje oceniali aktorzy teatru, którzy zasiedli w Jury. Przyznane zostały nagrody za trzy pierwsze miejsca w każdej z trzech grup wiekowych oraz dyplomy i słodycze za uczestnictwo w konkursie.
Niezapomniane chwile oraz mnóstwo wspaniałych wrażeń podczas tego spotkania z aktorami Teatru 4 Miasto, w połączeniu z konkursem recytatorskim na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów i ich rodziców.
Wydarzenie to zostało zrealizowane w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą w ramach realizacji projektu „Pod znakiem białego orła. Wspieranie oświaty polonijnej w Niemczech – kontynuacja”.
Autor : M. Chleboewska-Krasnopiorkin
Szkoła Języka i Kultury Polskiej w Hamburgu-Harburgu, PMK