Kujawy of Sydney

Zespół Kujawy of Sydney (www.kujawysydney.com) powstał w 1976 roku w Cambramatta (Australia) z inicjatywy Polaków tam mieszkających. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa 65 osób. Grupę prowadzi prezes Jolanta Zurawski, a za stronę artystyczną odpowiadają Wiesława i Marek Wojniczowie (byli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”).

Kujawy of Sydney reprezentowały Australię (1987)  na Światowym Festiwalu Tańców w Hiszpanii i na Majorce; brali udział w 11  i 12 Międzynarodowym Festiwal Folkloru w Rzeszowie.  W tym roku po raz kolejny będą uczestniczyli w 14 Festiwalu Polskiej Sztuki Wizualnej  PolArt (https://polart2018.com.au/), odbywającym się co trzy lata największym festiwalu sztuki polskiej w Australii i Nowej Zelandii.  Kujawy brały udział we wszystkich edycjach festiwalu otrzymując za każdym razem znakomite recenzje.

 

Od wielu lat zespół koncertuje na całym świecie. Ostatnio występ zespołu uświetnił wizytę pary prezydenckiej w Sydney (Maryong)

Para prezydencka wraz z członkami zespołu Kujawy of Sydney

Po występie członkowie zespołu wręczyli parze prezydenckiej prezent – 2 australijskie kapelusze (Akubra Hats).

Emocje były ogromne

 

Fundacja Wolność i Demokracja współpracuje z Kujawy of Sydney w ramach projektu Ostoja: wzmocnienie tożsamości polskiej w Australii, współfinansowanego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami.

Zespół w ramach projektu bierze udział w koncertach i przeglądach artystycznych na terenie Australii i Nowej Zelandii.

Zapraszamy do polubienia strony zespół na Facebooku: https://www.facebook.com/KujawySydney/?hc_ref=ARQAWlbmfpSOzBXs_L0wTQC4XAJj4jYuuBecXbcBtQ8_JF3Cfd_PaZhGsSoI6q2AZ6I&__xts__[0]=68.ARABy_xe0vslznCq478-0V03IL567p0hvlF5bVkbb-oaUiM0JjCoiMbbx2DTEDdFjKoU-6O44fKys5rQ9DcLxJX4m5bKiqzePD2y7AGN1ecAvfJ8dfHXwjjajg_VtHN-sUV6PKvXGJTjlXdRURKDbndsqzWFK1yKJ0cjBz4SSpbtAbE2MpFg&__tn__=kC-R

 

Więcej informacji:

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizytyzagraniczne/art,257,spotkanie-z-polonia-w-sydney.html

http://www.bumerangmedia.com/2018/08/spotkanie-prezydenta-rp-z-polonia-w.html

 

Autorzy zdjęć:

Bogumiła Filip

Marek Wojnicz