„Gdzież są twoje szklane domy?” Uczniowie Szkoły Polskiej w Kowlu czytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego  

8 września punktualnie o 11.00 w Sali Szkoły Polskiej przy ulicy Niezależności w Kowlu rozpoczęło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Najpierw zebranych przywitał Prezes TKP w Kowlu Anton Herka, następnie uczestnicy spotkania obejrzeli film o pisarzu i jego twórczości. Potem nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej w Kowlu przypomniał problematykę „Przedwiośnia”.

W głównej części uroczystości wszyscy chętni czytali wybrane przez siebie fragmenty powieści z roku 1924 roku. Każdy z czytających otrzymał pamiątkową pieczątkę przesłaną z kancelarii prezydenta RP w Warszawie.

Uroczystość zakończyło pożegnanie wakacji i powitanie nowego roku szkolnego polskimi wierszami i piosenkami.

Prezes TKP życzył wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym i satysfakcji nauczycielom języka polskiego i fizyki.

Narodowe Czytanie zyskuje coraz większą popularność. Po raz pierwszy w historii tego wydarzenia uczestniczyły aż 52 podmioty oświatowe na Ukrainie. Jego celem jest propagowanie czytelnictwa polskiej literatury.

 

Wiesław Pisarski

Nauczyciel skierowany przez ORPEG do pracy dydaktycznej do Kowla

 

 

Projekt „Biało- czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie” przez Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 r. za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.