“WKŁAD WIELKICH POLAKÓW W KSZTAŁTOWANIE…” JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOŁACH UKRAIŃSKICH. KOROSTEŃ

17 września w Korosteńskiej Szkole nr 5 odbyły się warsztaty towarzyszące wystawie “Wkład wielkich Polaków w kształtowanie się nowoczesnej gospodarki i ekonomii oraz przemian społecznych na ziemiach polskich w XIX wieku”.

Szkoła Ogólnokształca I-III stopnia nr 5 w mieście Korosteń jest jedną z uczestniczek projektu Ministerstwa Spraw Zagranicznych o nazwie “Wybieram Polski. Promocja języka polskiego w szkołach ukraińskich”. 17 września br. w ramach  danego projektu zostały przeprowadzone warsztaty którym towarzyszyła interesująca wystawa. Tematem przedsięwzięcia były przemiany gospodarcze w Polsce w XIX wieku.

W warsztatach wzięli udział uczniowie szkoły. Ich liczba wyniosła 56 osób. Dzieciaki różniły się nie tylko wiekowo, lecz także poziomem opanowania polszczyzny. Każdy z obecnych pragnął więcej się dowiedzieć z warsztatów, zrozumieć rolę wielkich Polaków w rozwoju gospodarczym w wieku XIX. Zabawa trwająca dwie godziny pozwoliła uczniom spędzić czas z korzyścią, nabyć nowej wiedzy i żegnając z prowadząca – Panią Nelą Szumlańską – uczniowie dziękowali za świetną zabawę.

Po warsztatach administracja szkoły oraz uczniowie zaprosili gości z Żytomierza zwiedzić muzeum szkolne – w jednej z sal szkoły powstała prawdziwa kolebka tradycji ukraińskich: jest piec, wiszą arasy, są tradycyjne wyszywane ręczniki oraz stroje ludowe oraz wiele innych przedmiotów związanych z bytem na wsi. Wydaje się, że nawet zapach wsi ukraińskiej został przeniesiony do tego muzeum.

Należy zaznaczyć, że uczniowie, którzy oprowadzali wycieczkę mówili świetnie po polsku, a ten fakt mówi o tym, że nauczyciel języka polskiego Aleksandra Sergijenko potrafi przekazać wiedzę i pragnie, aby jej uczniowie opanowywali język polski.

 

 

Проект «Обираю польську мову. Промоція польської мови в українських школах» співфінансується Міністерством Закордонних Справ РП в рамках конкурсу «Співпраця у галузі публічної дипломатії 2018 р.»

Projekt “Wybieram Polski. Promocja języka polskiego w szkołach ukraińskich” jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie “Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”