Letnia Szkoła Młodzieżowych Animatorów Środowisk Polskich za granicą “Ja-LIDER”

W dniach 22 – 30 czerwca Fundacja Wolność i Demokracja  miała przyjemność gościć 30 młodzieżowych liderów polonijnych z Ukrainy. Wzięli oni udział w Letniej szkole animatorów środowisk polskich za granicą. Warsztaty odbywały się w Lublinie i obejmowały zakres zarządzania projektami, kształtowania postaw liderskich i obywatelskich. Odbyły się także kursy języka polskiego oraz kreatywnego myślenia, podczas których u wielu uczestników ujawniły się talenty oraz ponadprzeciętne zdolności artystyczne i plastyczne.

W czasie wolnym od nauki, poprzez spotkania z przedstawicielami samorządu studenckiego i Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, wspólne zabawy i zawody sportowe młodzież z Chmielnickiego, Żytomierza i Winnicczyzny integrowała się z rówieśnikami z Polski. Uczestnicy Letniej szkoły młodzieżowych animatorów środowisk polskich za granicą wzięli również udział w obchodach „Dnia Sportu” w Międzynarodowych Szkołach Paderewski w Lublinie. Delegacja z Ukrainy była reprezentowana przez damską drużynę z siatkówki i piłki nożnej oraz dwie męskie drużyny piłkarskie, które dzielnie reprezentowały Polonię kresową.
Nie zabrakło też spotkań z kulturą i architekturą Polski, młodzież spędzała czas na zwiedzaniu zabytków Lublina i Pałacu Zamoyskich w Kozłówce.

Projekt „Letnia szkoła animatorów środowisk polskich za granicą” jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i ma za zadanie wzmocnienie potencjału środowisk polskich za granicą poprzez kształtowanie wśród młodzieży postaw liderskich i zespołowych.  Realizatorem programu jest Fundacja Wolność i Demokracja.


men_logoProjekt  Letnia szkoła młodzieżowych animatorów środowisk polskich za granicą „Ja – LIDER” jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

DSCN0938

DSCN0864

DSCN0946

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DSCN0637

DSCN1360

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DSCN1345

DSCN1349

DSC_0563