Międzynarodowy Dzień Solidarności ze społeczeństwem obywatelskim Białorusi

„Solidarność jest silniejsza niż !”. 4 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności ze społeczeństwem obywatelskim Białorusi, ogłoszony w 2012 roku w reakcji na uwięzienie  Alesia Bialackiego, szefa  „Wiasna”.

Dzień  solidarności ze społeczeństwem obywatelskim, tak jak pięć lat temu jest okazją by wyrazić nasze wsparcie, i pokazać walczącym o godność Białorusinom, że w działaniach, które podejmują nie są sami, a także okazją by przypomnieć Europejczykom o tych bojownikach o wolność, i powtarzać w różnych językach: „Solidarność jest silniejsza niż represje!”.

Dzisiaj, w 2017 roku, chcielibyśmy skonstatować, że sytuacja na Białorusi się zmieniła,  upadł, obywatele cieszą się wolnością, nie ma więźniów politycznych, a dziennikarze nie są prześladowani za rzetelną pracę. Ale niestety, nie dalej jak wczoraj nastąpił atak łukaszenkowskiego aparatu represji na niezależne , aresztowano ludzi, którzy wyrazili solidarność z kolegami.

Po brutalnym rozpędzeniu pokojowej manifestacji z 25 marca 2017 roku setki osób zatrzymano,  zostali ukarani dotkliwymi grzywnami lub osadzeni w aresztach, wielu z nich w konsekwencji straciło z tego powodu pracę. Kilkudziesięciu patriotom, którzy deklarowali wierność i obronę ojczyzny w sytuacji zagrożenia ze strony wschodniego sąsiada postawiono zarzuty działalności w grupie terrorystycznej. Przekłady represyjnej polityki państwa wobec obywateli można mnożyć.

Mimo niesprzyjających warunków, obrońcy praw człowieka i działacze nadal pracują, promują w społeczeństwie idee wolności i wartości europejskie, niestrudzenie przypominają, że żadna władza nie ma prawa do stosowania wobec nich przemocy. Powoływane są coraz to nowe inicjatywy obywatelskie, coraz więcej w nich młodych ludzi, odważnych ludzi, którzy podejmują działania mimo wielkiego ryzyka, są dręczeni, dyskryminowani, ale się nie poddają.

Jeśli bliska jest Państwu idea wspierania społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, możecie dać temu wyraz:

Rozpowszechnij informację o Dniu Solidarności, zrób zdjęcie z hasłem “Solidarni z Białorusią” i umieść je na facebooku/instagramie/twitterze i otaguj: #4august #4avgusta #bysoliday.