Mikołajki w Tarnopolu

11 grudnia Polskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe Obwodu Tarnopolskiego zorganizowało mikołajki, w których wzięli udział mieszkańcy miasta, członkowie Towarzystwa oraz uczniowie Szkoły Języka Polskiego – dzieci z rodzin katolickich i prawosławnych.

Na początku imprezy, która odbyła się w Ukraińskim Domu „Peremoha”, goście zostali powitani przez prezesa Polskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego Obwodu Tarnopolskiego Petra Fryza i konsul Elżbietę Zielińską z Konsulatu Generalnego RP w Łucku. Następnie uczniowie Szkoły Języka Polskiego przedstawili tradycyjne jasełka przeplatane kolędami w wykonaniu chóru Towarzystwa (chórmistrzyni: Natalia Izotowa, akompaniament: Natalia Maruszczak, Oksana Kozyra, Artem Kozyra). Chór zaprezentował zarówno popularne, jak też mało znane polskie kolędy, opowiadające historię narodzin Chrystusa.
W kolejnej części wystąpił laureat wielu konkursów – dziecięcy chór Zorynka pod dyrekcją Izydora Doskocza i Angeliny Swidun. Profesjonalne wykonanie ukraińskich i polskich kolęd oraz piosenek dodało magii bożonarodzeniowemu przedstawieniu. Rodzinny duet Wiktora i Mariany Wentura piosenką zaprosił na scenę Świętego Mikołaja, na którego wszyscy długo czekali i którego pojawienie się przyniosło wiele radości. Dzieci cierpliwie czekały na swoją kolej, aby opowiedzieć Mikołajowi legendę, zaśpiewać polską piosenkę lub kolędę, wyrecytować wiersz po polsku. W zamian zostały hojnie obdarowane prezentami.
Następnie prowadzący Iryna Bohaczuk i Bohdan Majuk zaprosili do tradycyjnego wigilijnego poczęstunku. Wszystkim niezwykle smakowały polski barszcz, pierożki z kapustą i grzybami, kompot wigilijny i makowiec. Częstowano się, rozmawiano i dzielono się planami na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok.
Uroczystość odbyła się przy wsparciu finansowym Konsulatu Generalnego RP w Łucku oraz Fundacji Wolność i Demokracja.

„Monitor Wołyński”

http://www.monitor-press.com/pl/2-pol/wiadomo-ci/5074-17532.html