Narodowe Czytanie w Chmielniku

Stało się już tradycją, że co roku we wrześniu Szkoła Nauki Języka Polskiego działająca przy Związku Polaków im. Władysława Reymonta w Chmielniku bierze udział w akcji zapoczątkowanej przez polską Parę Prezydencką. 9 września uczniowie oraz zaproszeni goście – trzy pokolenia osób polskiego pochodzenia – zebrali się w placówce, by wspólnie oddać się lekturze powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Wydarzenie to jednocześnie zainicjowało nowy rok szkolny 2023/2024.

Spotkanie zaczęło się od wykonania hymnu Polski, po czym uczniowie w poetyckiej formie nakreślili historię Polski. Następnie nauczyciele przedstawili poszczególne klasy, zapoznali obecnych z programem wydarzeń kulturalnych, jakie odbędą się w nowym roku szkolnym w placówce, oraz sprawozdaniem z wakacyjnego wyjazdu dzieci do Polski. Po tej prezentacji został przeczytany list prezydenta Polski Andrzeja Dudy z okazji Narodowego Czytania.

Wybrane fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej czytali kolejno nauczyciele, chętni dorośli oraz uczniowie. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy udziału w Narodowym Czytaniu. Uroczyste spotkanie zakończyło się błogosławieństwem księdza z kościoła pw. Świętej Trójcy.

Projekt dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja projektu „Biało-czerwone ABC. Program wspierania szkół społecznych na Ukrainie”.