Narodowe Czytanie w Polskiej sobotniej szkole działającej przy Drohobyckim Polskim Kulturalno – Oświatowym Stowarzyszeniu “Odrodzenie”

Tegoroczną lekturą dziewiątej odsłony Narodowego czytania była  Balladyna Juliusza Słowackiego.

Narodowe Czytanie w Polskiej sobotniej szkole działającej przy Drohobyckim Polskim Kulturalno – Oświatowym Stowarzyszeniu “Odrodzenie” odbyło się w 2 tury w związku z kwarantanną i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Ale cieszymy się, że pomimo tegorocznych ograniczeń, podjęliśmy się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”, które w naszej szkole oficjalnie otworzyła Pani  Maria Galas –Prezes  Stowarzyszenia. Ona podkreśliła  ważność  akcji promującej czytelnictwo.

Fragmenty “Balladyny” Juliusza Słowackiego czytali uczniowie starszej grupy sobotniej szkoły, nauczyciele szkoły, członkowie stowarzyszenia “Odrodzenie”  i aktor  Teatru Muzyczno-Dramatycznego  imienia Jurija Drohobycza Mikołaj Kozak.

Prezentacja multimedialna o twórczości  Juliusza Słowackiego, przedstawiciela polskiego romantyzmu, wzbogaciła uczniów nową wiedzą. Przedstawiono do obejrzenia wystąpienie Pary Prezydenckiej  z zaproszeniem  do lektury, krótki fragment filmu “Balladyna”,  prace twórców z różnych dyscyplin sztuki, inspirowanych literaturą ”Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Mamy nadzieję, że ta akcja, nad którą patronat objęła Para Prezydencka, zachęci dzieci  do przeczytania nie tylko tego dramatu .

Projekt sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów  w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Autor: Oksana Jedlińska

Polska sobotnia szkoła działająca

przy Drohobyckim Polskim Kulturalno – Oświatowym Stowarzyszeniu “Odrodzenie”