Narodowe Czytanie w Zdołbunowie

2.09.2017 w szkole sobotnio-niedzielnej języka polskiego przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Zdołbunowskiej odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela”  Stanisława Wyspiańskiego.

Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: ks. Ziemowit Koperski z parafii  św. Piotra i Pawła w Zdolbunowie, dziennikarka lokalnej gazety „Нове життя Olga Jakubczyk, przedstawiciele Biblioteki Rejonowej – Natalia Szewczuk, Ałła Romanczuk, Swietłana Szust, Andrzej Miskow oraz licznie przybyli rodzice i opiekunowie dzieci. W akcji czytania wzięli udział uczniowie  szkoły, rodzice i wszyscy chętni. Była pełna integracja społeczeństwa – od najmłodszych do najstarszych. Uczestnicy niezwykle zaangażowali się w wykonanie zadania. Przygotowali kostiumy, rekwizyty, scenografię i wystawę  zdjęć obrazów  Stanisława Wyspiańskiego.

Całe przedsięwzięcie nie tylko było czytaniem utworu, ale barwnym, dramowym przedstawieniem. Dziennikarz i Czepiec – jak przystało na ważne postacie w „Weselu” uroczyście rozpoczęli czytanie. Zosia i Haneczka asystując Radczyni, znakomicie przekazały bardzo ważną myśl „Wesela”- nie tylko mając  na uwadze  dramat.

Na uwagę zasługuje dialog Radczyni z Kliminą. W jednej scenie zawarły tyle elementów kultury polskiej. Oto występ Isi oraz Chochoła. Grający w/w postaci przenieśli wszystkich w świat symboliki, która dominowała w epoce Młodej Polski. Mężczyzna grający Żyda rozbawił widownię, a Rachela i Pan Młody  wprowadzili nastrój uroczysty i dostojny.

Piękna  polska mowa równie pięknej Panny Młodej i Poety  wzruszyła słuchaczy:

„Poeta—A tam puka?

Panna Młoda: I cóz za tako nauka? Serce-!-?

Poeta:  A to Polska właśnie”.   

 

Wszyscy występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

 Niewątpliwie taka forma przekazu tekstu literackiego zachęciła do przeczytania w całości dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”.

Sprawozdanie  napisała
Elżbieta Piotrowska
nauczycielka  delegowana przez ORPEG