“Wesele” w Kropywnickim

 

W sobotę, 2 września, w Polskiej Szkole Sobotniej przy Stowarzyszeniu Polaków Polonia im. K. Szymanowskiego w Kropywnyckim, mieszczącej się w gmachu Centrum “Wspólna Rodzina” przy ul. Mychajłowskiej 53, odbyło się Narodowe Czytanie zorganizowane pod patronatem Pary Prezydenckiej. 
Czytaliśmy dramat “Wesele” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, który został wybrany przez internautów i odczytany w wielu miejscowościach w Polsce, na Ukrainie i w innych krajach. Przed rozpoczęciem czytania utworu, dyrektor szkoły i prezes “Polonii” p. Aleksander Polaczok oraz nauczycielka z Polski p. Halina Zieniuk odczytali list od Prezydenta Polski i opowiedzieli o idei utworu.
Fragmenty “Wesela”, którego po raz pierwszy adaptacja teatralna sztuki odbyła się w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 r., odczytali uczniowie szkoły Witalij Pachowiecki, Helena Tuszyńska, Agłaja Zubryczewa, Inna Kriuczkowa, Georgi Arczylia oraz Świetłana Nikołajewska.
Wiktoria Markuliniec


Narodowe Czytanie w Kropywnickim jest organizowane w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja „Biało-czerwone ABC. Dofinansowanie wydarzeń uzupełniających edukację polską w Polsce i na Ukrainie” współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku.