Obchody 100. rocznicy urodzin Papieża – Polaka w Żytomierzu

28/09 br. w Żytomierzu przy pomniku św. Jana Pawła II zebrali się członkowie Żytomierskiego Polskiego Centrum Edukacji I Nauki oraz Ośrodka Kultury i Tradycji Polskich w Żytomierzu aby uczcić 100 rocznicę urodzin Papieża-Polaka.

Uroczystość rozpoczęła prezes #ŻPCEiN Natalia Szumlańska krótkie przemówienie dotyczyło postaci św. Jana Pawła II, także pani prezes nawiązała do wiersza Juliusz Słowackiego “Słowiański Papież” powstałego w roku 1848 za 130 lat do wybrania na Papieża Karola Wojtyły.

Kontynuowały uroczystość dzieci oraz młodzież zrzeszona przez obydwie NGO recytując wiersze o Papieżu. Piękne wierszowane słowa z ich ust oraz ładna jesienna pogoda pozwoliły obecnym wczuć się w atmosferę święta oraz poczuć się bliżej postaci świętego Jana Pawła II.

Projekt „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

 Autor: dr Natalia Szumlańska

prezes Zarządu Żytomierskiego Polskiego Centrum Edukacji i Nauki