Obchody dnia niepodległości w Monachium-Neuperlach

,,W historii Polski, tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli. Jedenastego listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił. I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości, ten dzień na zawsze dla Polaka, pozostał Dniem Niepodległości”.

Ponad sto lat temu 11 listopada 1918 roku Rzeczypospolita powróciła na mapę Europy, zrzucając po 123 latach kajdany niewoli. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości na stałe wpisała się w kalendarz uroczystości szkolnych. Także w Szkole Przedmiotów Ojczystych im. bł. bpa Michała Kozala  odbyła się z tej okazji podniosła akademia.

W sobotę 9 listopada obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęto od uroczystej mszy świętej celebrowanej przez ojca Tadeusza Trojana. Później społeczność uczniowska przeniosła się do sali parafialnej, gdzie odbyła się część oficjalna akademii. Apel rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu, następnie powitano przybyłego na tę uroczystość pana konsula Michała Madaja, a także grono pedagogiczne, rodziców oraz uczniów.

Na wstępie przywołano burzliwe losy państwa polskiego, upadek i zwycięstwo. Podczas tej krótkiej lekcji historii padły wielkie nazwiska, takie jak Józef Piłsudski, Jędrzej Moraczewski czy Roman Dmowski. Nie zapomniano jednak o odwadze i oddaniu tysięcy bezimiennych bohaterów, bez których odzyskanie upragnionej wolności nie byłoby możliwe.

W tym roku szkolnym w przedstawieniu wzięli udział nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale także rodzice, którzy swoim występem uświetnili to ważne wydarzenie. Wzruszająca inscenizacja ukazywała losy żołnierza legionisty rozdzielonego z rodziną oraz jego tęsknotę i niegasnącą nadzieję na powtórne spotkanie z najbliższymi. To wszystko uświadomić nam miało, jak wielką wartością jest niepodległa Ojczyzna, bo tylko w wolnym kraju człowiek może rozkwitać i podążać za marzeniami.

Całość dopełnił występ chóru szkolnego. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali dumnie brzmiące pieśni patriotyczne, dzięki którym udało się ukazać ducha narodu polskiego, jego waleczność oraz wielką radość ze zwycięstwa.

Występ nagrodzony został gromkimi brawami. Dla wielu z nas była to nie tylko wspaniała lekcja historii, ale również patriotyzmu.

Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. bł. bpa Michała Kozala przy PMK  w Monachium-Neuperlach  jest wspierana przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach realizacji projektu ,,Pod znakiem białego orła. Wspieranie oświaty polonijnej w Niemczech – kontynuacja” współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.