VII Dobroczynne Śnieżne Święta w Odessie

„[…] tradycją nazwać niczego nie możesz i nie możesz uchwałą specjalną zarządzić ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworze. Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem; to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza, to jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to, co dookoła powstaje od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy”. „Miś” S. Bareja

Gdy zbliża się grudzień, członkowie naszego stowarzyszenia zaczynają pytać: Kiedy „Śnieżne Święta?”.

Czy nasze VII spotkane to już TRADYCJA? Tak, to nasza tradycja. 8 grudnia o godzinie 16.00 spotkaliśmy się w ImpaktHubie przy ul. Greckiej 1a. Wzorem ubiegłych lat wszyscy chętni mogli wziąć udział w dwóch konkurencjach cukierniczych oraz zmaganiach recytatorskich w trzech kategoriach. Jednak tym razem nie ocenialiśmy wypieków za pomocą kolorowych kartek, ale zbieraliśmy pieniądze dla poszkodowanych w pożarze College’u Ekonomii, Prawa, Hotelarstwa i Gastronomii. Zebraliśmy 2471 hrywen i 50 euro. Pieniądze wpłaciliśmy na konta dwóch nauczycielek, tym drobnym gestem chcemy wesprzeć pedagogów, rannych 4 grudnia.

Poza konkursem wystąpili: Julian Gonczarenko oraz aktorzy teatru Polot Natalia Płochotnik i Alina Toporowska-Bogdanowa.

Spotkanie zaszczyciły swoją obecnością: konsulowie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie, pani konsul Agnieszka Mróz oraz pani konsul Elżbieta Marszałek.

Działanie jest współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Odessie.

Tekst: Sylwia Cichoń

Zdjęcia Irena Kozłowa, Aleksander Woropajew