Gra ekonomiczna i wystawa o wybitnych Polakach XIX wieku w Kulturalno-Oświatowym Związku Polaków im. Władysława Reymonta w Horoszowie

23  listopada 2019 roku w wystawie oraz grze ekonomicznej wzięła udział młodzież uczęszczająca na zajęcia Szkółki Sobotnio-Niedzielnej działającej przy Kulturalno-Oświatowym Związku Polaków im. Władysława Reymonta. Licznie obecni uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali informacji o XIX-wiecznej historii Polski i świata, o dziejach Polski i Polaków w czasie rozbiorów. Po zapoznaniu się z zasadami gry oraz podzieleniu się na role, ci, którzy grali przedsiębiorców, zaczęli zgłębiać biogramy wielkich Polaków, ci, którzy zostali inwestorami – przyswajać sobie informacje zawarte na planszach i zastanawiać się nad inwestycjami. Po odegraniu części zwanej giełdą uczniowie szkółki jeszcze długo opowiadali, w co inwestowali i w co, ich zdaniem, warto zainwestować dzisiaj.

W trakcie gry realizowane są nie tylko cele edukacyjne, lecz także kształtuje się u uczestników, nawet tych najmłodszych, poczucie patriotyzmu, świadomość narodową, dumę z Polski i Polaków.
Wystawa i gra zostały zrealizowane w ramach projektu „Wielcy Polacy dla Polski i świata. Wystawa i ekonomiczna gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży na Ukrainie” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.