Obchody Dnia Niepodległości w Browarach na Ukrainie

13 listopada Pоlskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie “Rodzina” obchodziło 103. rocznicę święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w centrum “TepLycia”. Na gości czekał koncert, warsztaty i smaczny poczęstunek. Każdy mógł znaleźć tu miejsce dla siebie i dowiedzieć się czegoś więcej o polskiej kulturze przez pryzmat historii odzyskania przez ten kraj niepodległości. Wybrzmiały piękne patriotyczne piosenki wykonane przez zespół “Wszystko w porządku”, Marię Nowak oraz rodzinę Kolomijców. Widzowie mogli również obejrzeć debiutowy minispektakl „Ku Ojczyźnie” Teatrzyka polskiego “Otwarte drzwi”.

Rozpoczęła się uroczystość od hymnu dwóch krajów. Pani Grażyna Wieligorska w bardzo ciekawy sposób przeniosła gości na początek XX wieku, aby pokazać drogę Polski do niepodległości – ten temat regularnie się przewijał podczas koncertu. Wybrzmiały niezwykle ważne dla polskiego narodu nazwiska:

Dmowski, Paderewski, Piłsudski, których nazywano ojcami niepodległości.

Ale “główną siłą w tych czasach był polski naród, który pragnął wolności i swobody” – mówi pani Grażyna.

Przypomniano także o powstaniach i bitwach, które miały miejsce w niesamowicie trudnej drodze do uzyskania wymarzonej przez Polaków niepodległości.

Po części uroczystej goście mogli pochwalić się swoją znajomością kultury i tradycji Polski, biorąc udział w quizie. Jego zwycięzcy dostali wyjątkowe prezenty. Dla dzieci został przeprowadzony przez panią Lesię Grońską warsztat z robienia orła białego, a młodzież i dorośli nauczyli się tańczyć poloneza dzięki choreografowi Igorowi Szychabutdinowu. W ten wyjątkowy dzień na gości czekał poczęstunek – prawdziwe rogale świentomarcińskie – ponieważ 11 listopada Polska obchodzi nie tylko święto Niepodległości, ale również dzień świętego Marcina. Wszyscy chętni dostali w prezencie długopisy ze specjalnym napisem “Niepodległa”.

Projekt „DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja”  realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja.

Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021”.

Autor – Zofia Popławska