Obchody jubileuszu 20-lecia działalności Towarzystwa Kultury Polskiej w Kostopolu na Ukrainie

 

W tym roku Miejska Organizacja „Towarzystwo Kultury Polskiej” obchodzi swoje 20-lecie. Z tej okazji 29 września b. r. w rejonowym budynku kultury odbył się koncert. Uczestniczyli w nim uczniowie sobotniej szkoły działającej przy Towarzystwie Kultury Polskiej.

Przy wejściu do sali koncertowej goście zostali powitani  przez uczniόw w krakowskich strojach, którzy uczęszczają do sobotniej szkoły.

Uroczystość zaczęła się odśpiewaniem hymów Polski i Ukrainy w towarzystwie orkiestry. W przerwach między występami prowadząca koncertu opowiadała o historii i działalności Towarzystwa w ciągu 20 lat. Uczniowie sobotniej szkoły recytowali patriotyczne wiersze, śpiewali piosenki. Najmłodsi uczniowie wzruszająco recytowali wiersz o Polsce.

Uczniowie naszej szkoły są utalentowani w poznawaniu języka polskiego, ale również rozwijają swoje talenty w innych dziedzinach. Z tego powodu oni też występowali w składzie zespołu «Wesełka» rejonowego domu kultury i wzorowego cyrkowego studia „Kaskad”.

Oprόcz tego niektórzy uczniowie są harcerzami. Więc harcerska drużyna „Arka” zaśpiewała jedną ze swoich piosenek.

Na zakończenie koncertu zabrzmiała piosenka „Polskie kwiaty”.

Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Kostopolu Tetiana Ostapenko podziękowała konsulu Piotrowi Matusiakowi, delegacjom z Polski, przedstawicielom władz miejskich, Towarzystwu Kultury Polskiej z Kowla za pomoc i współpracę z naszym Towarzystwem.  Także p. Tetiana z przyjemnością zaprosiła na scenę poprzednich prezesόw i wręczyła im prezenty. A potem zaprosiła wszystkich widzόw i uczestników uroczystości do słodkiego poczęstunku.

Taisja Petryna, Towarzystwo Kultury Polskiej w Kostopolu

 

Działanie  wspierane przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu Wielka Polska Rodzina współfinansowanego  w ramach sprawowania opieki senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.