Obóz dla animatorów środowisk polskich

Młodzież z Winnicy, Gródka, Chmielnickiego oraz Tarnopola wzięła udział w II turnusie Obozu edukacyjnego dla animatorów środowisk polskich za granicą.

Wydarzenie jest realizowane przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu «Ja Lider». II turnus odbył się w dniach 3–9 sierpnia w Kroczycach na Śląsku.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom atrakcyjny program. Poprzez pracę w grupach pod opieką Krzysztofa Mazura młodzież miała okazję zapoznania się z tworzeniem projektów, a wraz ze Zbigniewem Żukiem rozwijała zdolności liderskie.

Dużą atrakcją było zwiedzanie Krakowa i wycieczka do Ojcowa, gdzie młodzi liderzy zobaczyli zamek, jaskinię oraz Ojcowski Park Narodowy.

Podczas obozu można było także wziąć udział w grach integracyjnych na świeżym powietrzu, zatańczyć na dyskotece, zaśpiewać przy akompaniamencie gitary w czasie wspólnej imprezy, utrwalić swoje umiejętności z języka polskiego podczas ćwiczeń zorganizowanych specjalnie w tym celu czy pójść do kościoła. W czasie obozu wszystkich uczestników projektu obowiązywał tzw. «Kontrakt» – swoiste zasady ustalone w pierwszym dniu pobytu na obozie.

Na zakończenie wszystkie drużyny prezentowały swoje projekty. Było widać, że młodzi ludzie bardzo się zaangażowali w działalność i są zmotywowani do zrealizowania tych pomysłów w reprezentowanych przez siebie ośrodkach.

Oksana MŁYNKO,
Polskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe w Obwodzie Tarnopolskim
Zdjęcia udostępnione przez autorkę