Senacka pomoc trafiła już do Polonii w 62 krajach

Miło nam poinformować,  iż realizowane przez Fundację Wolność i Demokracja projekty „Pod znakiem białego orła. Wspieranie oświaty polonijnej w Niemczech”  i  Program rozwoju kadry nauczycielskiej na Wschodzie „Nauczyciel Plus” zostały wyróżnione przez Kancelarię Senatu RP jako jedne z najciekawszych i pożytecznych projektów z pośród 272 projektów,  realizowanych na rzecz Polaków i Polonii mieszkających poza granicami kraju, które Senat RP dofinansował w 2019 roku.   Zapoznać się z pełną treścią artykułu opublikowanego na stronie Senatu RP można tutaj

W 2019 r. Kancelaria Senatu skierowała pomoc do Polonii w 62 krajach, z przeznaczeniem dla beneficjentów realizujących zadania w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Do Kancelarii Senatu wpłynęło  629 wniosków  o dofinansowanie inicjatyw na rzecz Polaków i Polonii mieszkających poza granicami kraju przez zarejestrowanie w Polsce organizację pozarządowe. Na projekty realizowane w roku 2019 przeznaczono w budżecie Kancelarii Senatu 100,5 mln zł, a kwota wnioskowanych dotacji wyniosła ponad 335,65 mln zł.

Jak podaje Kancelaria Senatu RP najwięcej środków zostało przeznaczonych na projekty edukacyjne (ok. 33,21 mln zł), na wzmacnianie pozycji środowisk polskich i polonijnych w krajach zamieszkania przeznaczonych zostało ok. 16,89 mln zł, na infrastrukturę polonijną przeznaczono ok. 16,88 mln zł, na kulturę i promocję Polski oraz ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego – ok. 16,61 mln zł, na media polonijne – ok. 12 mln zł, a na pomoc charytatywną i socjalną – ok. 4,86 mln zł.

Dotacje przyznano na realizację  272 projektów, a mianowicie:

  •  88 ofert dotyczących kultury i promocji Polski oraz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego,
  • 86  ofert w zakresie edukacji,
  • 39 ofert w zakresie wzmacniania pozycji środowisk polskich i polonijnych w krajach zamieszkania,
  • 13  ofert skierowanych do mediów polonijnych,
  • 30 ofert w zakresie infrastruktury polonijnej
  • 16  projektów ukierunkowanych na pomoc charytatywną i socjalną.

 

Pomoc ta została skierowana do Polonii w 62 krajach, a mianowicie do Argentyny, Armenii, Australii, Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Brazylii, Bułgarii, Kanady, Chile, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Islandii, Japonii, Kazachstanu, Kirgistanu, Kolumbii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Paragwaju, Peru, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Rosji, Rumunii, Serbii, Singapuru, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Syrii, Szwajcarii, Szwecji, Tadżykistanu, Tunezji, Turcji, Turkmenistanu, Ukrainy, Urugwaju, Uzbekistanu, Wenezueli, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch.