Opłatkowe spotkanie z miłym Gościem

Członkowie Związku Polaków w Sławucie gościli w grudniu na spotkaniu opłatkowym delegację z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Do rodzinnego gniazda rodziny Sanguszków zawitał dyrektor Biura Obsługi Organizacyjnej Prezydenta Wojciech Nastula wraz z osobami towarzyszącymi. Gości powitano chlebem i słowami: „Gość w dom, Bóg w dom”. Wizyta odbyła się w pięknie udekorowanej sali i przebiegła w przyjaznej atmosferze. Imprezę prowadziła polonistka Barbara Burska, słowo wstępne wygłosiła Julia Opanasiuk.
Patriotyczny charakter uroczystości podkreślały wiersze i piosenki, a o zbliżających się świętach przypominały jasełka i kolędy w wykonaniu dzieci polskiego pochodzenia i uczniów polskiej szkoły sobotniej. Młodzież zaśpiewała „Jak długo w sercach naszych”, „Wszyscy Polacy to jedna rodzina”, „Św. Mikołaj”, „Pada śnieg”, kolędy „Gore gwiazda Jezusowi” i ulubioną kolędę prezydenta RP Andrzeja Dudy „Bóg się rodzi”.
Wiersze recytowali Alina Tomczakowska, Oleksandra Julia Mogyrczuk, Włodzimierz i Karolina Opanasiuk, Kasia Czernecka, Anastazja Szykier, Helena Semeniuk, Władyslawa Burkowska, Ulia Stińska i Iwan Pylypej. Ten ostatni, uczeń polskiej szkoły sobotniej, wzruszył gości wykonaniem pastorałki „Bosy pastuszek”.
W jasełkach wystąpili Zoriana Siminczuk, Złata Czernecka i Maria Kłykczuk (aniołki), Dima Tymczuk (pastuszek), Władysława Kłymczuk (Maryja), Makar Wyrostkow (Józef), Albina Kawuszewska i Weronika Cybula.
Najmłodsi Polacy ze Sławuty podarowali gościom z Warszawy piernikowe serduszka ze swoimi imionami. Największe serce z życzeniami Wesołych Świąt Bożego Narodzenia przekazano dla polskiej Pary Prezydenckiej z wyrazami szacunku od wszystkich miejscowych Polaków.
Na koniec dzieci otrzymały prezenty: słodycze, zabawki, plecaki, kolorowanki i inne upominki. Radości było co nie miara. Wojciech Nastula podziękował małym artystom, życząc im dalszych sukcesów.
Następnie delegacja udała się z wizytą do domów polskich rodzin: państwa Czerneckich, Wandy Litwinenko i Żanny Nowickiej. Goście odwiedzili także kościół parafialny pw. św. Doroty, gdzie przed tablicą pamiątkową poświęconą 100. rocznicy śmierci księcia Romana Damiana Sanguszki złożyli kwiaty i zapalili znicze, a Julia Mogyrczuk i Karolina Opanasiuk recytowały wiersze. Kwiaty i znicze złożono także przy pomniku ks. Sanguszki, który stanął w miejscu, gdzie sędziwy książę zginął z rąk zrewoltowanych rosyjskich żołnierzy.
Ta wizyta naprawdę wzruszyła wszystkich. Serdecznie dziękujemy polskiej Parze Prezydenckiej i wszystkim Polakom w kraju, że pamiętają o swoich rodakach na Ukrainie!

Związek Polaków na Ukrainie, oddział w Sławucie