Orzeszkową czytali Polacy w 25 miejscach na świecie

Eliza Orzeszkowa i jej najpiękniejsza powieść „Nad Niemnem” stały się bohaterkami tegorocznego Narodowego Czytania, wydarzenia celebrowanego na całym świecie przez Polaków i organizacje polonijne. Akcja została zapoczątkowana w 2012 roku przez Prezydenta RP i od tego czasu, nieprzerwanie, kolejne Pary Prezydenckie obejmują ją swoim patronatem.

W tym roku dzięki wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Fundacja Wolność i Demokracja mogła wspomóc Narodowe Czytanie w 25 miejscach na świecie. Piękne opisy przyrody autorstwa Orzeszkowej słyszane były w Australii, Hiszpanii, Kanadzie, Kazachstanie, Litwie, Turcji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Polonijne i polskie stowarzyszenia i szkoły przygotowały spotkania dla rodaków na obczyźnie w wyjątkowych wnętrzach, czasem było to czytanie fragmentów powieści, czasem krótkie inscenizacje, czasem lekturze tekstu „Nad Niemnem” towarzyszył akompaniament muzyczny. Z fragmentami dzieła i postacią nominowanej do Literackiej Nagrody Nobla w 1905 roku Elizy Orzeszkowej zapoznawały się dzieci w wieku szkolnym, osoby dorosłe, a także seniorzy; często wspólnie prezentowali bądź odczytywali powieść.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i organizacjom zaangażowanym w promocję polskiej literatury i kultury w ramach Narodowego Czytania 2023.