Para Prezydencka zaprasza na Narodowe Czytanie 2020

W  najbliższą sobotę   5 września  2000 roku odbędzie się 9. Narodowe Czytanie. W tym roku Para Prezydencka będzie wspólne czytać ‘Balladynę’ Juliusza Słowackiego. Narodowe Czytanie zainauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. 

Do Czytania Narodowego dołącza się też Polonia i Polacy na całym świecie, Fundacja Wolność i Demokracja wspiera realizację wydarzenia, którego patronem jest Para Prezydencka wśród 25 podmiotów polonijnych w Austaralii, na Ukrainie, Holandii, Hiszpanii, Słowenii, we Włoszech.

Większość organizacji planuje przeprowadzić akcję na świeżym powietrzu, a Polskie Kulturalno- Oświatowe Stowarzyszenie “Rodzina” w m. Browary będzie realizować Narodowe Czytanie w Krzemieńcu  na Ukrainie w Muzeum Słowackiego.

 Narodowe Czytanie jest realizowane w ramach projektu “Wielka Polska Rodzina – kontynuacja”.
Zapraszamy też do zgłoszenia swojego udziału w akcji Czytania Narodowego do Pałacu Prezydenckiego.

FORMULARZ ZGŁOSZENIA >>>

Z okazji  Narodowego Czytania Prezydent skierował specjalne przesłanie, które zachęca do udziału w akcji.

Narodowe Czytanie, działanie realizowane w ramach projektu “Wielka Polska Rodzina – kontynuacja”.

W związku z tym, że Beneficjentami Narodowego Czytania są również podmioty z Australii oraz Europy Zachodniej, wspieramy

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. 

– Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał w liście Prezydent.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Tekst utworu >>